کودک ایمن_ناجی فردا

آرامش از آن ماست

۱۷ مطلب در مهر ۱۳۹۴ ثبت شده است

ایمنی در ماه محرم

ایمنی در ماه محرم

11 سال از محرم سال 1383 می گذرد،

سرمای شدیدی بود و عزاداران برای آن که بر سرمای زمستان فایق آیند شعله  بخاری ها را بالا بردند، نمازگزاران تازه قامت بسته بودند که ناگهان چادر برزنتی نزدیک به یکی از بخاری ها شعله ور می شود و در یک چشم بر هم زدن تمام چادر سقف حیاط را در بر می گیرد، از سقف آتش می بارید...
درست شعله از جایی شروع شده که درب ورودی زنانه است و در این میان تنها لنگه باز درب هم پاسخگوی جمعیت در حال فرار و خروج نیست، آتش به قدری گسترده است که قدرت تفکر را از همه گرفته است!!!

آنچه گفته شد مروری کوتاه بود بر حادثه تلخی که بر طبق خبر منتشر شده در سال 1392 از وضعیت پرونده آتش سوزی در مسجد ارگ 78 نفر از عزاداران حسینی جان خود را از دست دادند و ده ها نفر زخمی شدند.

طبق گفته رییس شورای شهر تهران ازدحام جمعیت و طراحی نامناسب پله های بخش زنانه باعث بالا رفتن تعداد تلفات این حادثه بوده است.

به گفته سازمان آتش نشانی در حادثه ی ارگ عمده دلیل تلفات بالای آن، جهت بازشوی درب ها بوده است، چون این درب ها به سمت داخل باز می شدند هجوم و فشار جمعیت مانع از گشودن این درب ها گشته و اگر درب به سمت خروج بود شاید تلفات آن کمتر از ۱۰ درصد می شد...


برای شادی روح همه درگذشتگان این حادثه دعا می کنیم...


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز جهانی استاندارد

روز جهانی استاندارد

22 مهر ماه روز جهانی استاندارد برابر با 14 اکتبر می باشد.

می خواهیم به مناسبت نودمین سال تاسیس سازمان استاندارد نگاهی داشته باشیم به تاریخچه، تعریف، وظایف و نامگذاری این روز در تقویم.

نامگذاری روز جهانی استاندارد

اندیشه تشکیل سازمان بین المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال 1947 در نشست رؤسای مؤسسه های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می باشد. از سال 1970، چهاردهم اکتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد.

تعریف استاندارد

استاندارد و استاندارد کردن، از پایه های علم و فن آوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی بسزا دارد. استاندارد عبارت است از: نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجربه های بشری که به صورت قواعد، مقررات و نظام هایی به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه جویی در اقتصاد ملی و حفظ سلامت و ایمنی عمومی به کار رود.

تاریخچه مؤسسه

در سال ۱۳۰۴ شمسی اولین حرکت مدون در ارتباط با استاندارد و استاندارد نویسی در ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاسها آغاز گردید. در سال ۱۳۳۲ بصورت یک اداره آزمایشگاهی زیر نظر اداره بازرگانی تأسیس گردید که در زمینه کنترل کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدات داخل کشور فعالیت نماید. در سال ۱۳۳۹ قانون “اجازه تاُسیس موسسه‌استاندارد ایران ” در شش ماده به تصویب مجلس وقت رسید. در این سال ایران رسماً به عضویت سازمان بین‌المللی استاندارد پذیرفته شد.

در سال ۱۳۴۹ قانون مواد الحاقی به قانون موسسه‌استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شامل هفده ماده و دو تبصره به تصویب مجلس وقت رسید. در سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۷۱ تنها مورد بااهمیت انتقال موسسه‌استاندارد از وزارت اقتصاد و دارایی به وزارت صنایع و معادن می‌باشد. در سال ۱۳۷۱ قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه‌استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شامل ۳۰ ماده و ۲۲ تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی‌رسید که جایگزین کلیه قوانین و مقررات قبلی مؤسسه شد و در حال حاضر نیز قانون اصلی این سازمان می‌باشد. مؤسسهٔ استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تنها سازمانی در ایران است که بر طبق قانون می‌تواند استاندارد رسمی فراورده‌ها را تعیین و تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورای عالی استاندارد اجباری اعلام نماید.

هم اکنون سازمان ملی استاندارد در تهران، در ضلع جنوبی میدان ونک قرار دارد.

وظایف مؤسسه

  • تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) به عنوان تنها مرجع رسمی این وظیفه در کشور


  • انجام تحقیقات به منظور تدوین استاندارد، بالا بردن کیفیت کالاهای تولید داخلی، کمک به بهبود روشهای تولید و کارایی صنایع


  • ترویج استانداردهای ملی

 • نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری


 • کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم نمودن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین‌المللی

  • کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب


  • مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی به عنوان سیستم رسمی اوزان(SI) ترویج سیستم بین‌المللی یکاهامقیاس‌ها در کشور و کالیبره کردن وسایل سنجش


  • آزمایش و تطبیق نمونه کالا با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقایسه‌ای و صدور گواهینامه‌های لازم


  • آموزش مستمر مسوولین کنترل کیفیت واحدهای تولیدی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI

سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI


www.iran125.ir

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
همکاری با مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مناسبت روز جهانی کودک

همکاری با مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مناسبت روز جهانی کودک


شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودکان است و متعلق به خودشان

و ما باید هرآنچه می توانیم برای در امنیت و آرامش بودنشان و دیدن لبخند بر لبانشان انجام دهیم.

به همین سبب گروه کودک ایمن - ناجی فردا با همکاری مجموعه فرهنگی - تاریخی سعد آباد نمایشگاه و جشنواره ای یکروزه ترتیب داده تا هدیه ای هرچند کوچک به مناسبت این روز به ایشان بدهیم.

به امید شادی و بی دردی همه ی کودکان جهان
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
هدیه ما به کودکان: ایمنی امنیت سلامت

هدیه ما به کودکان: ایمنی امنیت سلامت

امروزه در کشورهای توسعه یافته موضوع ایمنی کودک (safe kids)

از اهداف اصلی برای رسیدن به زندگی شایسته و ایده آل به شمار می آید

تا جایی که بخشی از آموزش و پرورش کودکان به موضوع 

آموزش های ایمنی، امنیت و سلامت اختصاص یافته است...

در این بین گروه کودک ایمن _ ناجی فردا تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف نهایی

که همان ارتقای سطح فرهنگ ایمنی کشور عزیزمان، ایران است به کار می گیرد و

از هم اکنون همقدم شدن با کشورهای توسعه یافته را به تمام دوستداران کودک نوید می دهد...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز جهانی کودک

روز جهانی کودک

 آشنایی با روز جهانی کودک
روز 16 مهر برابر با 8 اکتبر روز جهانی کودک نام دارد.


کشورهای جهان روزهای کودک مختلفی برای خود دارند، اما روزجهانی کودک را خود بچه‌ها به وجود آورده‌اند.

در سال 1986 در چنین روزی 2 تن از دانش‌آموزان 9 ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.

در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:
«بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه‌هایشان هستیم اما آیا آنها می‌دانند که چه دنیایی را برای ما بوجود می‌آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ای آنها رخ دهد ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم.»

کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند، که در حالی که سالانه هزینه‌های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و ... می‌میرند.

یونیسف اعلام داشته، که تنها با اختصاص 5 دلار برای هر کودک می‌توان جان 90% از کودکانی را که سالانه می‌میرند نجات داد و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان‌ سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است!!!

کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
دعوت

دعوت

به مناسبت روز جهانی کودک،

گروه کودک ایمن _ ناجی فردا گلچینی از کارگاه های آموزش ایمنی از طریق بازی خود را، 

با هدف ارتقای سطح فرهنگ ایمنی جامعه 

برای کودکان برگزار می نماید.

از تمامی مادران، پدران و دوستداران کودک دعوت به عمل می آوریم ساعاتی را در کنار ما حضور به هم رسانند.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
حادثه چرخ گوشت

حادثه چرخ گوشت

آیا زمان آن نرسیده است که حوادث تلخ کودکان را با همت خود به صفر برسانیم؟!؟!؟

تا به کی باید شاهد افسوس و پشیمانی بعد از وقوع حادثه باشیم؟!؟!؟!؟


استفاده از چرخ گوشت های خانگی غیر استاندارد یعنی همان چرخ گوشت هایی که در خانه ی اکثر ما با قطر گلویی زیاد و ارتفاع کوتاه گلویی وجود دارد، در کنار بی احتیاطی و حواس پرتی افراد باعث به وجود آمدن حادثه چرخ گوشت می باشد.

چرخ گوشت های بزرگ قصابی یا رستوران ها نیز به وفور تیتر حوادث دلخراش را به خود اختصاص داده اند، زمانی که فرد دست خود را درون گلویی چرخ گوشت می برد و در پی آن دست فرد چرخ می شود یا گیر می کند.

در چرخ گوشت های خانگی قطع شدن شامل انگشتان دست می باشد و به ندرت تا مچ دست می رسد، ولی در چرخ گوشت های بزرگ( قصابی ها یا رستوران ها) که گاهی در خانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد قطع انگشتان تا مچ دست پیش می رود.

قربانیان این حادثه طبق آمار اکثرا کودکان 9 ماهه تا 3 ساله می باشند که معمولا کودکانی تیزهوش بوده و بنا به حس تقلید، کنجکاوی و در اثر سهل انگاری خانواده دست خود را داخل چرخ گوشت کرده و دچار آسیب می شوند. در بزرگسالان و بالغین نیز به دلیل بی احتیاطی و حواس پرتی این حادثه ی تلخ اتفاق می افتد.


خوشبختانه آمار این حادثه نسبت به سال های پیش به شدت کاهش یافته اما هنوز برای ما وقوع این حادثه، دردناک و غیر قابل باور است، حتی یک بار در سال!!!

همین دو شب پیش بود که شاهد خبری تازه از وقوع این حادثه تلخ برای پسر بچه ای دو ساله در سایت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بودیم و با جدیت و احترام از همه ی خوانندگان این مطلب می خواهیم فقط کمی تامل کنند برای رسیدن به باور سرنوشت ساز بودن خودمان برای خود و کودکانمان...


بیایید برای پیشگیری از حادثه چرخ گوشت نکات زیر را به خاطر بسپاریم:

در هنگام خرید چرخ گوشتی را با گلویی بلند و باریک انتخاب کنیم.

استفاده از چرخ گوشت هایی که کلید فشاری دارند و کودک به راحتی و هم زمان نمی تواند دکمه را فشار دهد و از دست دیگرش نیز استفاده کند، بسیار مطمئن تر و بی خطر می باشد.

برای ایمنی خودمان است که سیم چرخ گوشت استاندارد را کوتاه در نظر می گیرند تا مجبور شویم روی بلندی و در ارتفاع از چرخ گوشت استفاده کنیم، به یاد داشته باشیم هرگز به سیم چرخ گوشت سیم اضافه نکنیم یا با استفاده از سه راهی به طول سیم آن نیفزاییم که روی زمین از آن استفاده کنیم!

به یاد داشته باشیم چرخ گوشت را باید در آشپزخانه و درسطح بالاتر از زمین و به دور از دسترس کودکان قرار دهیم و هرگز نباید کودکان را بر روی کابینت بنشانیم! 

متاسفانه اکثر اوقات افراد چرخ ‌گوشت را به داخل اتاق و روی سطح زمین می آورند و خود والدین باعث به وجود آمدن حادثه برای کودکان می شوند.

هرگز نباید از دست خود به منظور فشار آوردن بر محتویات داخل گلویی استفاده کنیم، کودکان با دیدن کار ما برای یک لحظه همین کار را تقلید می کنند و دست خود را درون گلویی می برند حتی ممکن است که دست خودمان به داخل گلویی کشیده شود و آسیب جبران ناپذیری برایمان به وجود آید.

هنگام جواب دادن به تلفن یا باز کردن درب خانه یا در مواردی که حادثه دیگری در آن حوالی اتفاق افتاده باشد باید حواسمان باشد کودکان را با چرخ گوشت تنها نگذاریم.

به هنگام ترک محل قرار گیری چرخ گوشت، علاوه بر خاموش کردن آن باید عادت کنیم دو شاخه را نیز از پریز برق خارج کنیم.

خوب است سعی کنیم زمانی که کودکان خواب هستند یا در خانه نیستند از چرخ‌ گوشت استفاده کنیم.


آمادگی و امداد رسانی اولیه هنگام بروز حادثه چرخ گوشت:

اگر در نزدیکی کودک و چرخ گوشت قرار داریم باید خونسردی خود را حفظ کنیم و با سرعت دو شاخه چرخ گوشت را از پریز خارج کنیم.

در جایی که با محل حادثه فاصله بیشتری داریم و به کنتور اصلی برق نزدیک تر می باشیم، به محض شنیدن صدای جیغ کودک باید فیوز یا کلید کنتور را قطع کنیم.

هرگز نباید خودمان داد و فریاد کنیم چرا که باعث ترس و اضطراب بیشتر کودک خواهیم شد، باید کودک را دلداری دهیم و با 125 تماس بگیریم.

پس از تماس با آتش نشانی، اگر در نزدیکی بیمارستان مورد نظر آتش نشانی هستیم باید مصدوم را به بیمارستان منتقل کنیم تا از طرف دیگر آتش نشانی جهت عملیات برش و جدا کردن چرخ گوشت به بیمارستان اعزام شود. اگر وسیله مناسب برای حمل مصدوم را نداریم هنگام تماس با 125 باید به آتش نشانی اطلاع دهیم تا ترتیب اعزام وسیله نقلیه مناسب را برای حمل مصدوم ما بدهد.  

هرگز نباید سعی در خارج کردن دست مصدوم کنیم، تنها جهت حمل راحت تر باید گلویی چرخ گوشت را از بدنه یا موتور آن جدا کنیم.                                                                                                                                                                

به یاد داشته باشیم هرگز از روی ترس یا عجله کودک را به یک باره بغل نکنیم، سعی کنیم کودک را به آرامی طوری در آغوش بگیریم که وزن گلویی روی دست کودک قرار نگیرد.                                                                            

بهترین و مهم ترین کمک ما، آرام نگه داشتن فضای موجود می باشد و باید کار را به نیروهای متخصص آتش نشانی و اورژانس بیمارستان بسپاریم.


لینک آخرین حادثه چرخ گوشت در تهران


امید است که با دقت و آگاهی همه مردم عزیز، دیگر شاهد بروز این حادثه نباشیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز نیروی انتظامی

روز نیروی انتظامی

...تقدیم به بزرگ مردانی که امنیت و آرامش را برایمان رقم می زنند...


*روزگارتان آرام و شیرین باد*

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز نیروی انتظامی

روز نیروی انتظامی

 دلیل نامگذاری سیزدهم مهر ماه به عنوان روز نیروی انتظامی چیست؟

ایران کشوری باستانی است که در بیش از دو هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشیان اولین بـنیانگذار سیـستم حکومتی گسترده امپراطوری می باشد.
از آنجا که هر حکومتی نیازمند به نظم و امنیت می باشد در نتیجه کشور ما انواع سیستم های ایجاد نظم و امنیـت را در طی تاریخ مورد آزمایش قرار داده است.

اما سیستم نوین ایجاد نظم و امنیت داخلی یعنی سازمان پلیس در ایران به حدود یکصد سال پیش مربوط می باشد.

شاه قاجار ناصرالدین شاه در سفرهای سه گانه خود به اروپا و مشاهده پلیس نوین در آن کشورها و با استخدام یک مستشار بلژیکی به نام کنت دو بینو اولین سیستم پلیسی جدید را در ایران پایه گذاری نمود.
این پلیس در طی یکصد سال گذشته و تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۱۳۵۷ از فراز و نشیب های متفاوت برخوردار بوده است.
پلیس ایران برای مدتهای طولانی از دو قسمت مهم پلیس شهری و ژاندارمری (مرزی و روستایی) تشکیل شده بود، کمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از ارکان مهم حفظ نظم و امنیت داخلی و دفاع از ارزشهای انقلاب در داخل کشور در بعد از پیروزی انقلاب به این مجموعه افزوده شد.

کثرت نیروهای پلیس در بعد از انقلاب و ضرورتهای ادغام این نیروها باعث شد تا در سال ۱۳۷۰ با تصمیم مجلس شورای اسلامی این سه نیرو در یکدیگر ادغام و سیستم پلیس واحد به وجود آید.

ااکنون سرواژه­ی «ناجا» (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) معرف پلیس ایران است.

قبلا 27 تیر ماه به مناسبت سالـروز تصویب قانون ادغام نیروی انتـظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تـیرماه به نام هـفته نیـروی انتـظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه‏ ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار

می ‏گردید.

اما بعد از بررسی‏ ها و جمع ‏بندی نظرات و دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه هر سال انتقال یافت. از جمله عللی که برای این امر ذکر شد تعطیلی مدارس و دانشگاه‏ها و آموزشگاه‏ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می‏ دهند و نیروی انتظامی اصلی‏ ترین برنامه‏ های خود را در ارتـباط با ایـن قشر تهیـه و تدارک می‏ بیـند و با تـعطـیلات تابـستانی امـکان ارتـباط منـاسب و بـرنامه ‏ریـزی مطلوب برای آن ها وجـود نداشت، 

دیگر این که با توجه به درجـه حرارت بالا در فصل تابـستان امکان اجرای برنامه‏ های مختـلف برای همه اقشـار مردم و در همه مناطق، کمتر امکان‏ پذیر بود.


منبع:

aftabir.com

tasnimnews.com

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی