کودک ایمن_ناجی فردا

آرامش از آن ماست

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

گرامیداشت سالروز شهادت آتش نشان علی خورشید فر

گرامیداشت سالروز شهادت آتش نشان علی خورشید فر

شهید علی خورشید فر


«شهید علی خورشیدفر» در سال 1359 به دنیا آمد و در سال 1382 با شور و عشق فراوان به جرگه آتش‌نشانان پیوست و به استخدام سازمان آتش نشانی درآمد.

 زنده‌یاد خورشیدفر دوره‌ها وکلاس‌های ویژه و خاص سازمان (ازجمله کوه نوردی، غواصی،‌راپل و ...) را گذراند و همواره در پی تکمیل و تحصیل علوم و فنون آتش‌نشانی بود. در محل خدمت از جمله آتش‌نشانانی بود که همه او را دوست داشتند و شیفته اخلاق حسنه و شخصیت او بودند. « آتش‌نشان شهید علی خورشیدفر» در همه ماموریت‌ها و انجام عملیات به عنوان اولین نیرو در صحنه حضور می‌یافت و با توانی مضاعف به انجام وظیفه می پرداخت.

ایثارگری و خدمت‌رسانی به همنوع را سرلوحه کار خود داشت و همواره باعشق و علاقه وافر به اهل بیت (ع) همچون فرشتگان نجات در خدمت مردم بود.

«شهید علی خورشیدفر» آتش‌نشان جوان و بانشاطی بود که در خانواده مذهبی و آتش‌نشان رشد کرده بود و از جمله عناصر فعال و پرتوانی بود که پس از استخدام همواره و در همه ماموریت‌های محوله به نحو احسن انجام وظیفه می کرد و از ویژگی های بارز اخلاقی فروانی از جمله گشاده‌رویی،‌ اخلاص،‌ حس مسئولیت و مردم داری برخوردار بود و به معنای کامل کلمه دارای حسن خلق و حسن عمل بود.

نحوه شهادت:

در نیمه های آخرین شب آبان ماه سال 87 با به صدا درآمدن زنگ ایستگاه 8 آتش‌نشانی،‌آتش‌نشانان برای نجات محبوسین تصادفی در مسیر شمال به جنوب بزرگراه یادگار امام اعزام شدند و در ساعت 1 و 43 دقیقه بامداد به محل رسیدند.

آتش‌نشانان پس از رسیدن به محل بلافاصله با نجات راننده خودرو و محصور کردن محل حادثه با نوار احتیاط، با روشن کردن دو دستگاه نورافکن و نصب چراغ‌های احتیاط و علائم هشدار دهنده عملیات ایمن‌سازی را آغاز کردند.

شهید خورشیدفر برای برداشتن وسیله به سوی خودروی نجات می رود، در حالی که آتش‌نشانان با رعایت همه اصول ایمنی مشغول اجرای عملیات ایمن‌سازی بودند یک دستگاه خودروی سنگین دیگر (تریلر) که در همان مسیر در حرکت بود به دلیل سرعت زیاد پس از برخورد با یک دستگاه وانت نیسان و به علت ناتوانی راننده در کنترل تریلی با خودروی آتش‌نشانی که برای امداد و نجات در حاشیه بزرگراه توقف کرده بود، به شدت برخورد می‌کند و آن را چندین متر همراه خود ‌می‌کشد. این برخورد موجب به شهادت رسیدن «آتش‌نشان شهید علی خورشیدفر» که مشغول انجام وظیفه بود می‌شود.

راننده تریلر بدون توجه به بروز این حوادث در کمال بی‌مسئولیتی از صحنه حادثه ‌گریخت...

                       

بوی همزادم سیاوش می‌رسد نسبت آتش به آتش می‌رسد...

«آتش» از تبار خورشید است و «خورشید» نسبتی نزدیک دارد با آتش‌سوارانی که هر روز، زودتر از او بر می‌خیزند و به سوی ایستگاه آتش‌نشانی می‌روند.علی خورشید فر،‌ به اعتبار نامش،‌ باید،‌ تنها درحلقه عاشقانی قرار می‌گرفت که هر روز به دل آتش می‌زنند. گویا این نشانی را از پدرانش به ارث برده‌ بود که «‌فر» خورشیدی داشتند و نامی این چنینی زیبا را در شناسنامه خود به ثبت رسانده بودند. پدرش ‌آتش نشان بود و برادر دیگرش دست در دست پدر این زنجیره را امتداد می‌داد تا نوبت به «علی» رسید. علی خورشید فر،‌ این سلسله پیوسته را به آسمان رساند و دست در دست خورشید به جاودانگی پیوست. جوان بود،‌ اما می‌دانست که چگونه باید زندگی کند و چگونه به ابدیت بپیوندد.

 

                                                                         

                       روحش شاد و یادش گرامی...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
معرفی چند کتاب

معرفی چند کتاب

معرفی چند کتاب


24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی است، به همین مناسبت تصمیم داریم ده کتاب مفید در زمینه ایمنی به شما معرفی کنیم.

5 کتاب تخصصی برای بزرگسالان

و 5 کتاب هم برای کودکان عزیز

امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

سخن را کوتاه میکنیم چون تصاویر گویای آنچه باید باشند هستند.


و برای کودکان


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
اطلاعیه

اطلاعیه

همراهان گرامی با عرض پوزش وبلاگ در حال به روز رسانی می باشد...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
همکاری گروه کودک ایمن _ ناجی فردا با سایت فکر نو

همکاری گروه کودک ایمن _ ناجی فردا با سایت فکر نو

درود بر همراهان گرامی و دوستداران کودک

شما عزیزان می توانید مطالب ایمنی را با چشم اندازی جدید و خلاق در صفحه اختصاصی گروه کودک ایمن _ ناجی فردا در سایت فکر نو بخوانید...


صفحه کار گروهی ایمنی و کودک در سایت فکر نو

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
سیل

سیل

سیل:

سیل رویدادی نا گهانی است که در اثر بارندگی بیش از حد یا شکسته شدن دیواره سد به وجود می آید.


در فصل بارش که احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی شدت می یابد، ضروری است اقدامات کلیدی برای پیشگیری از آسیب های جانی و مالی توسط هموطنان انجام گیرد.

طی روزهای گذشته شاهد وقوع سیل در گوشه هایی از کشور مانند ایلام، کرمانشاه و لرستان بوده ایم و هنوز تا پایان فصل بارندگی و سرما راه درازی را در پیش داریم، امید داریم با اطلاع رسانی صحیح این راه را با سلامت به پایان رسانیم و هر فرد نگهبانی آگاه و قدرتمند برای جان و مال خویش باشد... 


دید ایمنی قبل از وقوع سیل:

از ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه‌ها و مناطق سیل‌ خیز بپرهیزید.

برای ساخت و ساز اصولی در مناطق در معرض سیل، تمهیدات لازم و مصالح مناسب بکار ببرید تا در زمان بروز حادثه شاهد ویرانی مکان زندگی خود نباشید.

دیوارهای زیر زمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های احتمالی در اثر وقوع سیل گرفته شود.

هنگام ساخت و ساز کنتورهای برق را در ارتفاع مناسب جا گذاری نمایید.


چنانچه در مکانی زندگی می کنید که احتمال وقوع سیل در آن زیاد است نکات زیر را به خاطر بسپارید:

به تعداد کافی آجر و گونی و به مقدار کافی شن و ماسه در منزل داشته باشید.

اگر ورودی‌های منزل یا پنجره‌ها در معرض خطر سیل هستند، لبه‌های آنها را با  کیسه‌های  شن و ماسه بپوشانید.

اسناد و اوراق بهادار را در کیف، جعبه ضد آب یا کیسه‌های پلاستیکی و در مکانی امن نگهداری کنید.

فرش ها و اشیایی گران قیمت را به طبقات بالاتر و یا سطوح مرتفع منتقل کنید، از آجرها برای بالا بردن سطح اثاث منزل می‌توانید استفاده کنید.
ظرف‌های پلاستیکی، سینک ظرفشویی و وان یا زیردوشی حمام را با آب سرد تمیز پر کنید.

وسیله روشنایی مانند چراغ قوه و شمع تهیه کنید تا در صورت آسیب به شبکه برق رسانی و قطع برق امکان روشنایی داشته باشید.

به اندازه‌ کافی غذا، آب، لوازم  ضروری و پوشاک آماده داشته باشید، گاه ممکن است تا چند روز مجبور باشید در محیط  خارج از منزل خود باقی بمانید.

در صورت وقوع بارش های شدید برای کسب اطلاعات و دستورالعمل های لازم به پیام های رادیو و تلویزیون گوش کنید و در صورتی که دستور تخلیه داده شد، فوراً این کار را انجام دهید.

اگر تصور می کنید سیل  قبلاً شروع  شده است فوراً منزل را ترک کنید، چرا که ممکن است  تنها  چند ثانیه وقت گریز داشته باشید.

به یاد داشته باشید از چادر‌زدن و توقف خودرو در منطقه سیل‌ خیز مانند جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و… که به ظاهر آرام‌اند دور شوید، زیرا بطور ناگهانی و بدون هشدار باعث ایجاد سیل می‌شوند.


مراقبت از خود پس از وقوع سیل:

اگر خانه شما در محل مرتفعی است یا چنانچه از استحکام منزل خود اطمینان دارید در آن بمانید و در صورت امکان از سطوح بلند مثل طبقات فوقانی، پشت بام استفاده کنید و با تکان دادن پارچه و اشیاء براق و رنگهای مشخص و حتی فریاد زدن کمک بخواهید.

به یاد داشته باشید که سیل، می‌تواند زیرسازی ساختمانها را تضعیف و ساختمانهای تضعیف شده را ویران کند، پس در صورتی که مجبور به ترک منزل و محل سکونت خود هستید، قبل از خروج حتماً جریان برق، آب و گاز را قطع کنید.

اگر کنتور برق را قطع نکردید، وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید، اگر دستانتان خیس است برای حفظ ایمنی خود به وسایل برقی دست نزنید.

اگر خارج از ساختمان هستید، خونسرد باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

به نقطه مرتفعی دور از رودخانه ها، نهرها، جویبارها و زهکشی ها بروید و از تردد در نزدیک سدها و آب‌ بندها پرهیز کنید.

به آرامی رانندگی کنید و مراقب خرابی ها و شیب های جاده باشید واز دنده سنگین استفاده کنید زیرا ترمز در آب به خوبی کار نمی کند. 

اگر ماشین شما در آب هایی که به سرعت سطح آن ها بالا می آید، گیر کرده است، فوراً آن را رها کنید و به محل مرتفعی بروید.

از جاده های هموار عبور کنید و به محل هایی که امکان فروریختن آن ها وجود دارد نزدیک نشوید.

سیلابهایی که سطح جاده و پلها را پوشانده است دارای قدرت مافوق تصور است.

 اگر پیاده هستید، از نقاطی که در آن سطح آب از زانو بالاتر است عبور نکنید، تنها ارتفاع 15 سانتی‌ متر آب با جریان شدید کافی است تا تعادل شما را برهم بزند.

از ورود به جریان پر شتاب آب بدون توجه به قابلیت شناگری که خطر غرق شدن را به دنبال دارد خودداری کنید.   

تا حد امکان وارد آب سیلاب نشوید چرا که ممکن است دارای جریان برق باشد، هم چنین مراقب سیم های برق که روی زمین افتاده یا آویزان هستند نیز باشید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

به سطح آب در محیط اطراف خود توجه داشته باشید تا بتوانید تخمینی از بالا آمدن سطح آب ومیزان پیشرفت سیل داشته باشید. در صورت امکان از یک تکه چوب جهت تخمین مسیر پیرامون خود و سطح  زیر آب استفاده کنید.


            

خوب است بدانید بالا آمدن سطح آب ممکن است سبب واژگون شدن مخازن نفت یا بنزین شود و یا  ورود آب به مخازن بزرگ مواد سوختی سبب پخش شدن آنها در منطقه وسیعی گردد. اگر جرقهای به این مواد سوختی برسد آتش به سرعت همه جا را فرا میگیرد، این آتش می تواند از یک ته سیگار شروع شود!!!

هم چنین هنگام وقوع سیل خطر آتش سوزی در اثر آسیب وارده به خطوط برق رسانی افزایش می یابد...


نکات مهم برای بهداشت و سلامتی در برابر سیل:

 تماس خود را با آب باقیمانده از سیل به حداقل برسانید چرا که احتمال آلودگی شدید آن و شیوع  بیماری های عفونی  مانند عفونت دستگاه  گوارش  ناشی از انواع میکروب ها و ویروس ها (شیگلا- اشرشیاکولی- هپاتیت آ و عامل حصبه) قابل توجه است.

ممکن است منابع آب آلوده  شده باشند و مواد غذایی یافت نشود، از مصرف مواد غذایی که در تماس با سیل و فاقد ظرف ضد آب بوده اند خودداری کنید و تا زمانی که از سلامت منابع آب یا آب لوله‌ کشی اطمینان حاصل نکرده‌اید، از آبی که  ذخیره کرده‌اید و غذاهای  کنسرو شده  سالم استفاده نمایید.

در منطقه سیل زده مراقب گزش مارو دیگر خزنده ها باشید.

آب های جمع شده در گودالها مکان مناسبی برای رشد حشرات بخصوص پشهها میباشد، لذا از توری در محل اقامت استفاده گردد و پوشاک آستین بلند و چکمههای ساق بلند بپوشید و توجه داشته باشید حشره ‎کشها را از آب دور کنید زیرا امکان دارد آلودگی خطرناکی را موجب شود.   


   منابع:  

               جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران rcs.ir

www.mashreghnews.ir

                            

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
تلگرام گروه کودک ایمن _ ناجی فردا

تلگرام گروه کودک ایمن _ ناجی فردا


متفاوت ترین کانال در جهت ارتقای سطح فرهنگ ایمنی جامعه


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
ایمنی وسایل گرمایشی در مدرسه های سراسر کشور

ایمنی وسایل گرمایشی در مدرسه های سراسر کشور

گوشه ای از منشور حقوق دانش آموزی:

با توجه به حضور چندین ساله دانش آموزان در مراکز آموزشی و به علت شرایط سنی و اجتماعی خاص آن ها، دانش آموزان بسیار آسیب پذیر می باشند و این آسیب پذیری ایجاب می کند که با وضع قوانین مناسب و خاص برای دانش آموزان زمینه های لازم جهت رشد و سلامت جسمی، فکری و روانی آنها تامین شود...


بیش از سه میلیون دانش آموز در سی هزار مدرسه نا ایمن تحصیل می کنند و این نا ایمنی ها محدود به آتش سوزی و گاز گرفتگی نمی شود بلکه بسیاری از این مدارس به دلیل بافت فرسوده ای که دارند با زلزله 4 ریشتری خراب خواهند شد!!!


آغاز فصل سرما برای دانش آموزان بیشتر مناطق روستایی کشور همراه با سوز و سرمای طاقت فرسای کلاس است و هنوز هم بعضی از مدارس با چراغ نفتی یا بخاری های گاز سوز گرم می شوند.

در طول هفده سال گذشته 6 مدرسه روستایی دچار حادثه شدند که تعداد 63 دانش آموز دچار سوختگی شدید و 4 نفر جان خود را از دست دادند...


هدف این است که پیشگیری کنیم از تکرار خاطره اندوهناک سوختن دانش آموزان...

نکات و تمهیدات ایمنی لازم برای پیشگیری از حادثه آتش سوزی، سوختگی و گاز گرفتگی در مدرسه ها:


گرمایش مدرسه با بخاری های نفت سوز:


استفاده از بخاری های نفت سوز خطرات زیادی را برای دانش آموزان به همراه دارد...

قبل از نصب و استفاده از بخاری های نفت سوز آن را سرویس کنید.

لوله‌های دودکش باید تمیز و بدون کربن‌های نسوخته و آزاد که به شکل دوده به جدار داخلی لوله می‌چسبد، باشد. بنابراین قبل از نصب بخاری باید از بازبودن مسیر دودکش اطمینان یابید.

بخاری‌های نفت سوز باید از انواع جدید و با پوشش محافظ کوره بوده و استفاده از بخاری‌های بدون محافظ ممنوع است.

استفاده از وسایلی نظیر علاء الدین و بخاری‌های بدون حفاظ جهت تأمین گرما غیرمجاز است.

نصب بخاری در مکان مناسب و با توجه به وسعت کلاس بسیار با اهمیت می باشد، به طوری که فاصله بخاری تا دانش‌آموزان کمتر از 1/25متر نباشد.

دستورالعمل فاصله بین روشن و خاموش کردن مجدد باید حداقل 5 دقیقه باشد.

نگهداری سوخت بخاری‌های نفت سوز در داخل ساختمان ممنوع است و حداکثر سوخت مصرفی نگهداری شده در فضای باز مدرسه 220 لیتر می‌باشد، در صورت نیاز بیشتر باید مخزن سوخت یا در زمین دفن و یا کاملا با مصالح ساختمانی دوربندی و مجزا گردد.


گرمایش مدرسه با بخاری های گاز سوز:


بخاری‌های گازسوز قطعا باید در مدارسی مورد استفاده قرار گیرد که از لوله‌کشی گاز شهری بهره‌مند می‌باشند.

بخاری‌های گاز سوز باید از نوع استاندارد باشد و در لوله ‌کشی و نصب آن نکات ایمنی رعایت شود.

شلنگ گاز نـــباید با میخ یا پرچ به زمین ثابت گردد!

نصب هر گونه لوله گاز در محل رفت و آمد دانش‌آموزان و یا جاهایی که به صورت میله بارفیکس در هوا عبور داده شده است ممنوع است.

لوله‌‌ ای که در داخل کلاس به صورت روکار نصب می‌گردد، باید با بست محکم گردد.

کلیه بخاری‌های گازی باید دارای دودکش مستقلی باشد که تا پشت بام ادامه داشته و مجهز به کلاهک  H شوند.

هیچ گاه از شبکه لوله کشی گاز انشعابات فرعی نگیرید، زیرا از هر شیر گاز تنها یک وسیله گازسوز با استفاده از شلنگ مخصوص مجهز به بست مناسب و حداکثر طول 1/5 متر می‌تواند تغذیه کند.

استفاده از بخاری‌های دیواری با شعله مستقیم و بخاری‌های فاقد دودکش در مدارس ممنوع است.

دستورالعمل روشن و خاموش کردن بخاری باید به طور واضح روی بخاری نصب شود، در این دستورالعمل تأکید شود فاصله بین خاموش شدن و روشن کردن مجدد باید حداقل 5 دقیقه باشد.

استفاده از انواع بخاری‌های گازسوز به وسیله سیلندر و همچنین اجاق و روشنایی پیک نیک به منظور ایجاد گرما و روشنایی در کلاس و آموزشگاه اکیدا ممنوع می‌باشد.

در صورت استفاده از بخاری باید اطراف آن با حفاظ فلزی مناسب و مطمئن پوشانیده شود تا دانش‌آموزان به بخاری دسترسی نداشته باشند و نتوانند سوخت آن را کم یا زیاد نمایند.

بررسی و کنترل دودکش، شیرقطع کن، روشن یا خاموش بودن بخاری‌ها توسط خدمتگزار آموزشگاه روزانه قبل از ورود و بعد از خروج دانش‌آموزان الزامی است.

در پایان فصل زمستان بخاری‌ها باید به دقت تمیز شده و برای استفاده بعد در جای مناسبی نگهداری گردند.


گرمایش مدرسه با سیستم شوفاژ:


در مدارسی که از شوفاژ استفاده می‌شود باید رادیاتورها در بریدگی های داخل دیوار کار گذاشته شود در غیراین صورت باید مجهز به حفاظ باشد.

سرویس به موقع شوفاژ در آغاز فصل سرما دارای اهمیت زیادی بوده و لازم است توسط متخصص تأسیسات انجام گیرد.

کاربردهای دیگر از موتورخانه مانند انبار کردن و نگهداری کاغذ و اقلامی که آتش زا هستند ممنوع می‌ باشد.


در آخر مسوولان مدارس توجه داشته باشند سیم های برق و لوله بخاری از قسمت های چوبی ساختمان عبور نکرده باشد، هم چنین ایمنی مخزن سوخت و شبکه برق در محل های نگهداری سوخت و مواد قابل اشتعال (نظیر کاغذ و ...)، به دقت توسط متخصصان مربوطه کنترل شود و در این زمینه نصب کپسولهای آتش نشانی در مدارس و آموزش لازم در مورد نحوه استفاده از آن ها به خدمه، کارکنان مدارس و همچنین دانش آموزان ضروری است.

هم چنین یادگیری نحوه صحیح رویارویی با حادثه را جدی بگیرید...

به طورمثال:

چنانچه پس از نصب وسایل گرمایشی با نشتی گاز روبرو شدید باید فورا شیر اصلی گاز را ببندید و از دست زدن به کلید برق و هر وسیله برقی که ایجاد جرقه نماید جدا خوداری نمایید.

دانش‌آموزان را با نظم و ترتیب از محل آلوده به گاز خارج کنید و در و پنجره‌های کلاس‌ها را با استفاده از دستمال خیس شده باز نمایید.(جهت جلوگیری از جرقه حاصل از الکتریسته ساکن).

چنانچه کنتور برق در فضای آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فیوز برق اصلی قطع کنید و یاری خواستن از نیروهای امدادی را فراموش نکنید.


آمار و ارقام برگرفته از سایت:

خبرگزاری تحلیلی ایران

www.khabaronline.ir

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
گوشه ای از اشتباهات شهروندان و خطر مسمومیت با منوکسید کربن به روایت تصویر

گوشه ای از اشتباهات شهروندان و خطر مسمومیت با منوکسید کربن به روایت تصویر۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
مسمومیت با منوکسید کربن

مسمومیت با منوکسید کربن

بازهم شروع فصل سرما و باز هم خبرهای مختلفی از قاتل نامرئی که به اصطلاح گاز گرفتگی قربانیان خود را به خواب شیرین و بی بازگشت می کشاند...مخاطرات منجر به مسمومیت حاد با گاز منوکسید کربن مربوط به آبگرمکن های گازی، بخاری نفت سوز، بخاری گاز سوز دودکش دار و بدون دودکش، منقل زغال، سماور، اجاق گاز، خوراک پز، سیستم حرارت مرکزی یا شوفاژخانه، پکیج حرارتی گاز سوز، شومینه و دود اگزوز خودروها و موتورسیکلت ها در فضای بسته می باشد، هم چنین افراد شاغل در بعضی از صنایع مانند معدن زغال سنگ، صنایع ذوب فلزات، صنایع شیمیایی و تصفیه ی نفت در معرض خطر مسمومیت قرار دارند!

گاز منوکسید کربن حتی در آتش سوزی ها به شدت تولید می شود و بیرون آوردن افراد از محیط در حال سوختن بسیار با اهمیت می باشد، هم چنین بودن کودکان درون خودروی روشن در پارکینگ های طبقاتی خطر مسمومیت با گاز منوکسید کربن را در پی خواهد داشت.

به خوبی نمایان شد که این قاتل نامرئی جان افراد را در تمامی فصول سال تهدید می کند!!!

                                                                                

در دهه (1392-1383) هشت هزار و 447 نفر از هموطنان به علت مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده اند. بر اساس این گزارش در فاصله سال‌های 1383 تا 1392 آمار مرگ بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن همواره بیش از 700 نفر بود (به استثنای سال 1391 که آمار تلفات 697 نفر بود) اما در سال گذشته این رقم با کاهش قابل توجهی مواجه شد و به 626 فوتی رسید.

در این مدت بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در سال 1386 با رقم یک هزار و 24 نفرگزارش شده است.

در سه ماهه نخست سال جاری 114 نفر در کشور بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش 8.1 درصدی مواجه بوده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در بهار سال 1394 تعداد 84  مرد و 30 زن بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان باخته‌ اند.

در خرداد ماه سال 1394 آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن با افزایش مواجه بوده است، این آمار از 17 نفر در خرداد سال گذشته به 29 نفر در سال جاری رسید.

به طور کلی براساس آمارهای موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور سال 1393 کمترین آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را در ده سال گذشته داشته است.

نکته قابل تامل این است که قربانیان این گاز مهلک در فصل سرما به حداکثر می رسند!۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی