کودک ایمن_ناجی فردا

آرامش از آن ماست

۶ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

نخستین نماد ترویجی در حوزه مسائل ایمنی و ترافیک

نخستین نماد ترویجی در حوزه مسائل ایمنی و ترافیک

نخستین نماد ترویج ایمنی کشور در زنجان رونمایی شد

شیر اوژن با الهام از شیر ایرانی طراحی شده و در تاریخ  26 آذر سال جاری همزمان با روز ملی حمل و نقل با شعار «چنگال هیولای تصادف را خواهیم شکست»، در زنجان رونمایی شد.
مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان زنجان با اشاره به معنای این نماد فرهنگی گفت: در فرهنگ ایرانی – اسلامی شیر نمادی از قدرت، تدبر، هیبت و درایت است و اوژن به معنای شکست دهنده دشمن و بر این اساس این اداره کل نام شیر اوژن را برای این نماد ایمنی و ترافیک انتخاب کرد.
دست نشان خاطر نشان کرد: این نماد به عنوان ابتکار این اداره کل ثبت حقوقی شده است و امید می رود بتواند نقش موثری در توسعه فرهنگ ایمنی و ترافیک جاده ای داشته باشد. 
وی با بیان اینکه شیر ایمنی و ترافیک اوژن می تواند ارتباط بسیار خوبی با اقشار مختلف جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از مهمترین گروه های هدف در مباحث آموزش ایمن داشته باشد، افزود: همه بر این باور هستیم که فرهنگ سازی در زمینه رفتارهای ترافیکی حائز اهمیت است و از آنجا که آموزش در سنین پایین بازدهی بالاتری دارد، لازم است تا در برنامه ریزی های آموزشی، به کودکان و نوجوانان توجه ویژه ای شود. 
حضور در همایش ها و نمایشگاه های ایمنی و حمل و نقل، حضور در مدارس و اردوهای دانش آموزی، برگزاری مسابقات علمی – فرهنگی، برپایی جشنواره های تخصصی در زمینه ایمنی و ترافیک، عرضه بسته های ترویجی و فرهنگی، حضور در پایانه ها و مجتمع های رفاهی و خدماتی بین راهی و تجلیل از رانندگان نمونه از جمله فعالیت ها و برنامه های شیر ایمنی و ترافیک خواهد بود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
شهید نظری

شهید نظری

روز مادر سال ۱۳۷۶ بود. همه فرزندان خانواده در خانه قدیمی و با صفای مادر برای قدرشناسی و سپاس از زحمت های فراوانش گرد آمدند.
 پس از شام «بیژن» پاکتی را پیش روی مادر گذاشت: «مادر جان روزت مبارک.»
 مادر وقتی پاکت را گشود و دریافت بچه ها فیش حج واجب برایش آورده اند خوشحال شد اما بلافاصله ضمن آن که از همگی تشکر می کرد گفت: عزیزانم خیلی ممنونتان هستم اما می دانید که پدرتان بیمار است و اگر من به سفر حج بروم، در نبود من چه کسی از او پرستاری خواهد کرد؟»

بیژن که با آرزوی جبران  قطره ای از دریای محبت مادر اشک شوق در چشمانش حلقه زده بود، گفت:« دست شما درد نکند مادر، یعنی ما پنج خواهر و برادر نمی توانیم در نبود شما به پدر خدمت کنیم؟ خواهش میکنم قبول کن تا ببینیم چه موقع اسم شما برای سفر خانه خدا اعلام می شود.»
 اما صد افسوس که بیژن نتوانست مادر را برای سفر به خانه خدا بدرقه کند!
 شادروان «بیژن نظری» در سال ۱۳۶۰ فعالیت خود را در بخش عملیاتی سازمان آتش نشانی تهران آغاز کرد. و خانواده ایشان پس از یکی دو سال متوجه شدند که او در بخش عملیاتی (مهار آتش) کار می کند.
 یکی از روزهای پیش از شهادت، مادر به فرزندش گفت:«پسرم، می خواهم خواهش کنم برای راحتی خیال مادر در قسمت اداری مشغول به کار شوی، ۱۸ سال از جوانی و توانایی ات را صرف عملیات و خاموش کردن آتش کردی، کار در بخش عملیات دیگر کافیست.»

بیژن گفت: «من عملیات را دوست دارم و به کاری که برای مردم باشد علاقه مندم. من وارد این کار نشدم که نیمه تمام رهایش کنم.»

گرچه این پاسخ دل مادر را راضی نکرد اما دیگر هیچ نگفت.
 آخرین عملیاتی که زنده یاد بیژن نظری در آن حضور داشت مهار آتش در یک ساختمان مسکونی بود
 دو نفر از همکاران او وارد ساختمانی شدند که در محاصره آتش بود. وقتی مأموریت خود را انجام دادند و در حال خروج از ساختمان بودند اعلام کردند که هنوز دو کودک درون ساختمان هستند!

همانجا بود که بیژن بی درنگ و بدون لحظه ای تعلل برای نجات جان بچه ها وارد ساختمان شد و در حالی که همه جا را دود و آتش در برگرفته بود با شهامت و از جان گذشتگی آن دو کودک را از میان شعله های سرکش نجات داد. اما افسوس که نتوانست شاهد شادی مادر آن کودکان و لبخند شیرین آن دو کودک معصوم باشد و قدردانی دوستانش را به پاس فداکاریش ببیند. بیژن به خاطر تنفس بیش از حد دود و گازها سمی در فضای ساختمان حریق زده، جان خود را از دست داد و به دیدار حق شتافت.
 سال سوم درگذشت زنده یاد بیژن نظری بود که نام مادر برای سفر به خانه خدا اعلام شد. مادر داغدیده بیژن بسیار ناراحت بود و  میلی به سفر نداشت. اما بچه ها گفتند: «مادر، بیژن آرزو داشت که شما به مکه بروی و بتواند شما را در لباس احرام ببیند، با رفتن به زیارت خانه خدا باعث شادی روح او خواهی شد.»
یاد و خاطره همه شهیدان راه ایثار و فداکاری گرامی باد...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
پدیده ال نینو

پدیده ال نینو

در مورد پدیده ال نینو چه می دانیم؟

ال نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که از جمله اثرات آن می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.


چند سال پیش ماهیگیران در سواحل پرو شاهد تغییراتی در جریان آب های این منطقه شدند . اولین ماه سال میلادی بود و تازه جشن های آغاز سال نو را پشت سر گذاشته بودند که ناگهان متوجه جریان آب گرم جنوبی شدند ، جریانی که دمای آب سرد این منطقه را تعدیل می کرد.

آبهای گرم، یکی دو سال در منطقه باقی ماند و باران های فراوان استوایی را باعث شدند ، باران هایی که به گفته بعضی ها ، کویر ها را به باغ تبدیل کردند.

حال دیگر این پدیده هر چند سال یک بار تکرار می شود و چون این پدیده ، یعنی گرم شدن آبهای اقیانوس آرام جنوبی ، اغلب همزمان با میلاد مسیح (ع) ودر ابتدای سال میلادی اتفاق می افتد ، ماهیگیران منطقه آن را "ال نینو " نامیدند.

ال نینو در زبان اسپانیولی به معنی پسر کوچک است و ماهیگیران هنگامی که عکس این پدیده رخ دهد، یعنی آبهای سرد جایگزین می شوند ، نام دیگری را زمزمه می کنند : لانینو یا دختر کوچک . در پدیده لانینو که بعد از ال نینو اتفاق می افتد ، آبها ی اقیانوس آرام جنوبی ، به شدت سرد می شوند .ال نینو و تاثیرات جهانی
ال نینو، هر چند سال یک بار رخ می دهد و مانند یک فصل ، دارای دوره است؛ اما فصلی که به صورت نامنظم ظاهر می شود و در زمان غیر مشخصی در جهان استقرار می یابد به همین دلیل در دوره ظاهر شدن این پدیده ، بعضی تغییرات آب و هوایی و دگرگونی هایی در الگوهای طبیعت به وجود می آید ، آب های قطبی در اقیانوس آرام در بخش آمریکای جنوبی، گرمتر از حد معمول شود و هوای گرمی که از این آب ها برمی خیزد موجب تغییر مسیر بادهای عمده ای می شود که در سطح کره زمین می وزد.
این روند می تواند بادهای موسمی در جنوب و جنوب شرق آسیا را تضعیف کند. فصول بارانی در آفریقای جنوبی احتمالا خشک خواهند شد و همزمان شرق و جنوب آمریکا احتمالا صحنه نزولات جوی فراوان خواهد بود.
کارشناسان با احتمال دو سوم، پیش بینی می کنند که ال نینو تا آخر سال جاری میلادی رخ دهد.


اثرات ال نینو بر روی آب و هوای ایران

گرچه سازمان هواشناسی جهانی اعلام داشته که پدیده ال نینو روی اقلیم ایران تاثیر مستقیم ندارد اما برخی اقلیم شناسان بر این باور هستند که تاثیر ال نینو بر آب و هوای ایران سبب افزایش 10 تا 20 رصدی بارش های جوی در طول پاییز و زمستان امسال خواهد شد

            

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره پیش بینی وقوع پدیده ال نینو در زمستان امسال گفت: تمامی استان های کشور برای مقابله با این پدیده آماده هستند.

مرتضی اکبرپور در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص آمادگی کشور برای مقابله با پدیده ال نینو که نسبت به وقوع آن در زمستان امسال هشدار داده شده است، گفت: با توجه به تجربه سال ۸۶ و پیش بینی وقوع این پدیده در کشورمان، هشدارهای لازم و بخشنامه های آماده باش به تمامی استانداری ها ابلاغ شده است و با رویکرد مقابله در برابر این حادثه با ابلاغ بخشنامه که دارای 22 پیوست است تمهیداتی لحاظ می‌شود تا کانال‌ها و رودخانه‌ها رصد شود تا اگر لایروبی نیاز داشتند این کار صورت پذیرد، همچنین، هر گونه توان پاسخگویی برای مقابله با بروز «ال‌ نینوی» در نظر گرفته خواهد شد.

   ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز جهانی معلولان

روز جهانی معلولان

صفحات تقویم زندگی را ورق زدیم و اکنون رسیدیم به دوازدهم آذرماه، روز جهانی معلولان

این روز از سال ۱۹۹۲ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد  با هدف 

افزایش آگاهی و ارتقاء رشد

اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف نام گذاری شده است.


خانه‌های انعطاف‌پذیرعنوان خانه‌هایی است که در کشورهای توسعه یافته برای فراهم کردن یک محیط سالم و قابل دسترس برای افراد معلول ساخته می شود

 تا ضمن مناسب‌ سازی خانه زمینه راحتی را برای انجام کارها، پیشرفت آنان و استقلالشان در فعالیت‌های روزانه فراهم کند.

گرچه تا ساخت و توسعه چنین خانه‌هایی در ایران فاصله زیادی وجود دارد، اما حتی با تغییرات جزئی، می‌توان تاثیر مثبتی در ایمنی محیط خانه و افزایش توانایی انجام کارهای روزانه در فرد معلول ایجاد کرد.

بدون شک این تغییرات با توجه به سن، جنسیت و نوع معلولیت فرد متفاوت خواهد بود .

به عنوان مثال یک کودک معلول علاوه بر ایمنی محیط،  نیازمند فضایی است که در آن به نیازهای کودکی‌اش نیز پاسخ داده شود...


راهکارهایی ساده برای زندگی بهتر فرد معلول و خانواده او:


ـ تا حد ممکن وسایل مورد نیاز کودک معلول باید در دسترس او قرار گیرد تا او بتواند براحتی و به طور مستقل برخی امور روزانه خود را مدیریت کند

یعنی استقلال کودک معلول نباید تحت تاثیر معلولیت او محدود شود.

 

ـ تحرک کودک معلول و جابه‌جایی هرچند محدود او از نظر جسمی و روانی موجب تجدید قوای او می‌شود، بی‌توجهی به این موضوع موجب می‌شود 

تا 

انگیزه‌ها و قوای جسمی کودک برای بروز همان مقدار توانایی برای تحرک از بین برود، بنابراین اعضای خانواده باید این امکان را به صورت 

روزانه برای او فراهم کنند.

 

ـ خانه همواره باید مرتب باشد، اما این موضوع در خانه‌هایی که فرد معلول در آن زندگی می‌کند از اهمیت بیشتری برخوردار است تا او در مسیر حرکت خود با کمترین مانع مواجه شود.

 

ـ برای کودکی که امکان حرکت، هرچند محدود بویژه با ابزار کمکی دارد دسترسی به بخش‌های مختلف و امکانات موجود در خانه باید تا حد ممکن تسهیل شود بنابراین در طراحی داخلی و خارجی خانه‌ای که یک کودک معلول در آن زندگی می‌کند، به مواردی مانند اندازه و بلندی پلکان، شکل نرده‌ها، جایگاه کلیدهای برق، شکل دستگیره‌های در و ارتفاع آنان از زمین باید دقت بیشتری شود.

 

ـ مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند به تقویت روحیه کودک معلول کمک کند برخورد اطرافیان با معلولیت اوست. بدون شک همه اعضای خانواده باید در برخورد با کودک معلول صبور باشند و از او انتظاراتی در حد توانش داشته باشند. البته این به آن معنا نیست که با رفتارهای ترحم‌آمیز موجب تضعیف روحیه او شوند، بلکه ضمن برخوردهای عادی باید دقت و نظارت بیشتری بر امور او داشته باشند.

 

ـ کودک معلول نباید از بازی کردن که حق طبیعی اوست، محروم شود. گرچه امکانات ویژه کودکان معلول در ایران بسیار محدود است، اما اعضای خانواده می‌توانند با توجه به توانمندی‌های کودک معلول علاوه بر بازی‌های عادی، برخی سرگرمی‌ها را خود ابداع و طراحی کنند.

 

ـ معلولیت کودک نباید موجب دوری او از گروه‌های دوستی و همسالان شود، اگرچه ممکن است برخورد سایر افراد بخصوص کودکان دیگر با موضوع معلولیت غریبانه باشد، اما حضور در فضاهایی مانند پارک کمک می‌کند تا فرآیند اجتماعی شدن کودک معلول به صورت طبیعی طی شود و او آمادگی روانی بیشتری برای رویارویی با برخی ناملایمات پیش رو را پیدا کند.


 

در پایان باید بگوییم که بیش از پانصد میلیون نفر در جهان از معلولیت رنج می‌برند، این عزیزان در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری یا اجتماعی با محدودیت هایی درزندگی خود مواجه می‌شوند ولی به یاد داشته باشیم 

معلولان نیاز به ترحم ندارند...نیاز به باور دارند...

ما به توانایی این عزیزان باور داریم، دوستی خود را با آنان آغاز نموده ایم و بازخورد آن را که پر از حس رضایت و شادمانی ما و این عزیزان است با همراهانمان قسمت می کنیم...

کارگاه آموزشی خود امدادی و دگر امدادی برای نوجوانان معلول

توسط گروه کودک ایمن - ناجی فردا
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
مدرسه ایمن _ جامعه تاب آور

مدرسه ایمن _ جامعه تاب آور

به گزارش خبرگزاری مهر، کامبد امینی حسینی رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت:

مانور جامعه محور به صورت پایلوت در تهران و برخی مراکز استان های منتخب (کرمان، اصفهان، گلستان، قزوین و همدان) برگزار خواهد شد تا بر اساس ارزیابی بازخوردهای آن، برای سال های بعد به تدریج گسترش یابد و در افق سند چشم انداز (۱۴۰۴) در تمامی مدارس و محله های مجاور آن ها برگزار شود، وی با اشاره به اهمیت نقش مردم در پیشگیری و کاهش اثرات سوانح طبیعی گفت: ظرفیت سازی برای توسعه مشارکت مردمی برای اجرای برنامه های کاهش خطرپذیری در سطوح محلی می تواند با ایجاد گروههای مدیریت بحران جامعه محور پیش از زلزله انجام شود.

بر همین اساس هشتم آذر ماه هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان دانش آموزی، جمعیت هلال احمر (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیما و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران برگزار خواهد شد و یونسکو و برنامه توسعه ملل متحد نیز حامی آن هستند.

همچنین نمایندگانی از کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکمنستان در مانور امسال حضور دارند تا در صورت امکان برای سال های بعد این مانور به صورت منطقه ای در حوزه اکو انجام شود.

این برنامه می تواند مکمل برنامه های سازمان های مدیریت بحران و هلال احمر باشد و این ظرفیت ها به عنوان زیرشاخه های مجموعه های مذکور در کوچکترین واحدهای همسایگی نفوذ کرده و با توجه به اطمینان مردم به مدارس، از اثربخشی خوبی برخوردار باشند...


لینک خبر

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
کودکان و قوانین راهنمایی و رانندگی

کودکان و قوانین راهنمایی و رانندگی

یکی از موضوعاتی که معمولا خانوادها با آن دست به گریبان هستند آموزش کودکان است و این موضوع زمانی برای والدین سخت می شود که موضوع آموزش ایمنی و نکات راهنمایی و رانندگی باشد .درحالی که این سن بهترین زمان برای یادگیری و آموزش اصول اولیه زندگی است.
کودکان نمی توانند به تنهایی با محیط خارج از خانه ارتباط برقرار کنند ولی می شود با جذب کودک و آموزش به موقع کودک را آماده کرد تا در سنین بالاتر بتواند این نکات را رعایت کند .

معمولا پسران بیش از دختران در معرض حوادث و آسیب ها وحتی مرگ در ترافیک های خیابانی هستند .

تا زمانی که کودک علائم راهنمایی و رانندگی را به خوبی نمی شناسد اجازه بازی کردن با دوچرخه را نباید داشته باشد چرا که اغلب اوقات آنان فکر می کنند زمانی که خودشان راننده را دیده اند لزوما راننده نیز آنان را دیده و در نهایت دید درستی از سرعت و فاصله ندارند .

 

یکی دیگر از مشکلات حضور کودکان تنها در خیابان کوتاه بودن قدشان است که دید محدودی رابه آنان میدهد و کودک نمی تواند ماشین ها و اجسام را کامل ببیند.

بیشتر کودکانی که در خیابان ها در اثر تصادف فوت می کنند یا دچار آسیب دیدگی میشوند  به دلیل آسیب سر و گردن بوده است که گاهی دچار آسیب های جبران ناپذیری می شود .

به فرزند خودکه کمتر از 10 سال دارد مسئولیت هایی چون خرید کردن درب منزل همسایه ها رفتن و در کل رفت و آمد در خیابان های پرتردد را ندهید چرا که امکان بروز حادثه را با این کار بیشتر می کنیم .

مکان های ایمن را برای بازی فرزند خود شناسایی کنید و به او گوش زد کنید که در آن محدود بازی کند و در خارج از این محیط حوادث زیادی ممکن است پیش آمد کند .

از خود برای فرزندتان الگو بسازید چرا که آنان همان کاری را میکنند که والدینشان انجام میدهند پس بهتر این است که این الگو برداری درجهت آگاهی از این نکات باشد در اولین قدم متناسب با سن کودک محدودیت هایی را برای رفت و آمد او ایجاد کنید وبه همان اندازه اورا با علائم راهنمایی رانندگی آشنا کنید


معنی و مفهوم خط عابر پیاده را برایش توضیح دهید وروش صحیح رد شدن ازخیابان را به این نحو آموزش دهید .

در قدم بعدی کودک را با چراغ راهنمایی و رانندگی ورنگ های آن آشنا کنید  چرا که این وسیله و رنگهایش برای کودکان جذابیت فراوانی دارد .

 

آموزش بعدی میتواند آشنایی با پل های عابر پیاده باشد و ضرورت وجودشان در بعضی از خیابان ها باشد .کودکان تشنه آموزش ها هستند اما به شرط جذاب بودن پس این وظیفه ماست که این نکات کوچک اما مهم و ضروری را چطور و در چه زمانی به کودک یاد بدهیم اغلب کودکان قبل از آن که فکر کنند عمل میکنند وبه همین دلیل است که آنگونه که ما توقع داریم رفتار نمی کنند .

  


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی