اهـدای خـون نمـادی اسـت ارزشـمـند از هـمـدلـی، احساس  مسئولیت، پیوند  با همنوع و از خالص‌ ترین نمونه‌های نوع دوستی درجهان امروز.
اهدای خون در کشف بیماری های نهفته فرد اهداکننده بسیار موثر بوده و علاوه بر آثار خوبی که بر سلامت جسم دارد اثرات معنوی آن نیز بسیار زیاد بوده و توشه ای ارزشمند برای اهدا کننده خواهد شد.
بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا می باشد که در مرداد ماه سال ۱۳۵۳هجری شمسی سازمان انتقال خون ایران باهدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تـأمین خـون و فـرآورده هـای سـالـم آن به صورت رایگان با بهترین کیفیت استاندارد مطابق با موازین تعیین شده بین المللی، برای رفع نیاز بیماران نیازمند به خصوص مبتلایان به تالاسمی،  هموفیلی و  لوسمی  به وجود آمد.
از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است.
تـوسـعه فـرهنگ اهـدای خـون و نهادینه کردن این فـرهنگ در بین کـودکان و رده‌هـای سنی پـایین با هدف آماده‌سازی آنها برای اهـدا خون در آینده از دیگر اهداف سازمان انتقال خون می باشد که بـا یک آگاهی ‌رسانی صحیح، کـودکـان با این  فـرهنگ آشنـا شده و ضمن انتقال آن به خانواده‌ها خودشان نیز می توانند در آینده از اهداکنندگان خون باشند.
به یاد داشته باشیم کودکان مبتلا به سرطان، تالاسمی و هموفیلی  یکی از گروه‌ هایی هستند که در طی روند درمان به خون و فرآورده‌های  آن نیاز  دارند و خوب است بدانیم با اهدای هر واحد خون جان 3 نفر از نیازمندان به خون که حیاتشان در گرو این اهدا است نجات می‌یابد و بار دیگر فرصت نفس کشیدن و زندگی دوباره پیدا می کنند.
مردان تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دوماه) و زنان تا سه بار در سال میتوانند خون اهدا کنند...


https://telegram.me/joinchat/BihIbTvDaqCx8l_qTfZRCQ

اهدا کنندگان خون قهرمانانی هستند که بدون هیچ چشم داشتی بخشی از وجودشان را در اختیار همنوعان خود قرار می دهند.

اهدای خون:
اهدای مهربانی، انسانیت، امید
اهدای زندگی