کودک ایمن_ناجی فردا

آرامش از آن ماست

۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

از امدادخواهی تا امدادرسانی

از امدادخواهی تا امدادرسانی

اگر ما اطلاعات درستی از نیروهای امدادی داشته باشیم:
- آرامش بیشتر برای خودمان، کمک بهتر برای مصدوم  و رفتار شایسته تر در برابر نیروهای امدادی خواهیم داشت...

در همین راستا گروه کودک ایمن - ناجی فردا اقدام به معرفی نیروهای امدادی و مراحل امدادرسانی آنها می پردازد.


بخش اول:
معرفی مرکز فرماندهی عملیات تهران (دیسپچ)
بر اساس بازدید گروه کودک ایمن-ناجی فردا و کمال تشکر از همکاری سازمان اورژانس

🚑 مرکز فرماندهی عملیات تهران (دیسپچ)

☎️ آیا می دانید تماس هایی که با شماره 115 گرفته می شود به کجا متصل و چگونه پیگیری می شود؟

1- زمانیکه با شماره 115تماس می گیرید جوابگوی شما کارشناسان پرستاری یا پزشکان اورژانس می باشند.
به یاد داشته باشید اولین امدادگر در صحنه ی حادثه فردیست که با شماره 115 تماس گرفته و اطلاعاتی که از وضعیت بیمار و صحنه ی حادثه می دهد بسیار کمک کننده است. دومین امدادگر کارشناسی هست که با شما صحبت می کند و با اطلاعات دریافتی می تواند راهنمایی های حیات بخشی در لحظات اولیه داشته باشد.
پس با دقت به صحبت هایشان گوش کنیم و به سوالاتشان پاسخ دهیم و راهنمایی هایشان را انجام دهیم.
✅ حفظ آرامش کلیدی ترین نکته تماس با 115 و دیگر سازمانهای امدادی است.

2- در حین صحبت با کارشناس 115، از طریق نرم افزار کامپیوتری هماهنگی لازم میان این بخش و بخش اعزام آمبولانس به سرعت انجام می شود و مسئولین اعزام آمبولانس با توجه به آدرسی که شما اعلام می کنید از طریق بی سیم به نزدیکترین پایگاه اورژانس اطلاع داده و اعزام واحد امدادی صورت می گیرد.
✅ به یاد داشته باشیم کلیه نیروهای اعزامی به محل حادثه( حتی راننده آمبولانس) دانش و مهارت لازم برای انجام خدمات فوریتهای پزشکی را دارا هستند و می توانند در محل حادثه خدمات لازم را به بیماران و مصدومین ارایه کنند.

3-با رسیدن پرسنل فوریتهای پزشکی به محل حادثه، ابتدا از بیمار یا مصدوم شرح حال گرفته و وی را معاینه می کنند ( کنترل علایم حیاتی و معاینه فیزیکی). اگر نیاز به انتقال بیمار به مرکز درمانی باشد، کارشناسان واحد اعزام مناسب ترین مرکز درمانی را از نظر نزدیکی مسافت، امکانات، تخصص مورد نیاز برای بیمار و ظرفیت پذیرش هماهنگ کرده و اعزام صورت می پذیرد.
✅ به یاد داشته باشیم انتخاب نهایی محل اعزام بر عهده پرسنل حاضر بر بالین بیمار نمی باشد و این تصمیم در واحد اعزام اورژانس گرفته می شود.

4-چنانچه احتمال سکته مغزی یا قلبی برای بیمار مطرح باشد، علایم حیاتی و نوار قلبی بیمار از طریق تجیزات تله مدسین (پزشکی از راه دور) توسط پرسنل اورژانس از محل حادثه برای پزشک متخصص حاضر در مرکز فرماندهی اورژانس ارسال شده و ادامه درمان و انتقال بیمار به مرکز درمانی توسط وی پیگیری می شود.

5-مدیر مرکز فرماندهی عملیات اورژانس در این قسمت ناظر بر فعالیت های هماهنگ میان بخش های مختلف (از پاسخ به امدادخواه تا تحویل وی به مرکز درمانی) می باشد.۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز پزشک

روز پزشک

روزپزشک
دکتر محمد قریب از اولین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان گذار علم نوین پزشکی کودکان در ایران بود.
وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آنجا بخش اطفال را دایر کرد.
در سال 1319 کتاب بیماری‌های کودکان را به چاپ رساند، در سال 1321 موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال 1350 به عضویت هیات مدیره انجمن بین‌المللی بیماری‌های کودکان در آمد.
دکتر محمد قریب در مدت سال‌های فعالیت علمی خود در کنگره‌های مختلف بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش شرکت کرد و عضویت چندین مجمع علمی بین‌المللی را برعهده داشت.‏
اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.
از مهمترین اقدامات او بنیانگذاری و تأسیس نخستین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود و در آخرین سال‌های عمر، وی موفق به دریافت نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد.
یادش گرامی باد🌷🌷

#روزپزشک

استاد دکتر سید احمد سیادتی از پیشکسوتان طب اطفال کشور

دکتر سیادتی از دانشجویان استاد فقید دکتر محمد قریب بود که از ابتدا شیفته اخلاق و تقوا و شخصیت دکتر قریب شد و همین مسئله او را به رشته اطفال علاقه‌مند کرد.
از سال 1360 ریاست بخش عفونی مرکز طبی کودکان را بر عهده داشت، در سال 1365 به آمریکا رفت و در دانشگاه تگزاس به تحقیقات ویروس‌شناسی درباره سرخک و آبله مرغان پرداخت و تکنیک‌های آزمایشگاهی مختلف را آموخت.
وی 18 کتاب پزشکی تهیه یا تألیف کرده و 14 سال عضو آکادمی اطفال آمریکا بود.
دکتر سیادتی علاوه بر تدریس 31 تحقیق در رشته عفونی اطفال، به نوشتن و راهنمایی 65 مقاله و رساله پزشکی همت گماشت.
 مرکز تحقیقات عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی تهران به نام دکتر "سید احمد سیادتی" نامگذاری شد.
دکتر سیادتی پس از تحمل یک دوره بیماری در سال ۱۳۸۷ در گذشت.
یادش گرامی باد🌷🌷🌷۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی