کودک ایمن_ناجی فردا

آرامش از آن ماست

۳ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

از امدادخواهی تا امدادرسانی

از امدادخواهی تا امدادرسانی

اگر ما اطلاعات درستی از نیروهای امدادی داشته باشیم:
- آرامش بیشتر برای خودمان، کمک بهتر برای مصدوم  و رفتار شایسته تر در برابر نیروهای امدادی خواهیم داشت...

در همین راستا گروه کودک ایمن - ناجی فردا اقدام به معرفی نیروهای امدادی و مراحل امدادرسانی آنها می پردازد.


بخش دوم:

تماس با سامانه 125

1_ ستاد فرماندهی یا سامانه 125 به نوعی قلب سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد.

وظیفه ی رهبری عملیات از زمان اعلام حادثه به سامانه 125 تا زمان رسیدن نیروها به محل حادثه و همزمان وظیفه هماهنگی با نیروهای امدادی دیگر از جمله پلیس راهنمایی و رانندگی، نیروی انتظامی، اورژانس تهران، عوامل سازمان های آب، برق، گاز و شهرداری بر عهده ستاد فرماندهی می باشد.


     حفظ آرامش کلیدی ترین نکته هنگام تماس با 125 و دیگر سازمانهای امدادی است.


2_ این مـرکز دارای 60 خط فـعّال است، اما اینگونه نیست که 60 نفر برای پاسخگویی در این مرکز حضور داشته باشند، افراد پاسخگو حداقل 4 نفر می باشند و این تعداد در مواقع اضطراری و ایّام خاص مانند چهارشنبه سوری تا 18-20 نفر متغیر است و تعداد خطوط نیز تا 90 خط قابلیت افزایش دارد.

    

3_ شهر تهران از دیدگاه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به 8 منطقه عملیاتی تقسیم بندی شده است و تعداد 8 نفر نمایندگان بیسیم مناطق در ستاد فرماندهی حضور دارند. با توجه به آدرس اعلام شده نزدیکترین ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام می گردد، هم چنین ارتباط با نیروهای آتش نشان، ارگان های امدادی دیگر و حتی تماس مجدد با شهروندان حادثه دیده از سوی سامانه 125 بر عهده ی نمایندگان بیسیم مناطق می باشد.

 اطلاع رسانی به موقع و صحیح از حوادث و هم چنین پاسخگویی دقیق به سوالات نمایندگان بیسیم مناطق موجب می شود تا نیروهای آتش نشان در کمترین زمان ممکن به محل وقوع حادثه رسیده و با کمک اطلاعات به دست آمده از توضیحات فرد تماس گیرنده بار خسارت های جانی و مالی به طور چشمگیری کاهش یابد.

4_ دو نفر به عنوان رابط (اسپیکر) هماهنگی میان افراد پاسخگو به تلفن و نمایندگان بیسیم مناطق را انجام می دهند.

 لازم به ذکر است که نماینده بیسیم منطقه 3 عملیات به عنوان اسپیکر کمکی(اسپیکر شماره 3) در مواقع ضروری و پرزنگ در نظرگرفته شده است.

5_ مدیر ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بر فعـالیت های هماهنگ میان بخش های مختلف از پاسخ به امدادخواه تا اعزام نیروها و رفع حادثه نظارت دقیقی دارد.


  با آرزوی سلامتی پرسنل گرانقدر عملیاتی و اداری

و سـپاس از کـادر محـترم ستـاد فـرمانـدهی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
روز دانش آموز

روز دانش آموز

اهمیت مهارت آموزی دانش آموزان در جهت زندگی سالم، ایمن و امن

آماری که از داخل و خارج از کشور در مورد حوادث کودکان بخصوص در سطوح کودکستان و دبستان گزارش می شود موضوع را بی اندازه مهم و قابل توجه می سازد.
باوری وجود دارد که خیال میکنیم با وارد شدن کودکان به محدوده مدرسه، آن ها در ایمنی کامل خواهند بود و هیچ خطری آن ها را تهدید نمیکند، در صورتیکه استعداد ایجاد حوادث و سانحه در محدوده مدارس به علت محدودیت جا، تراکم بچه ها و بازیگوشی آن ها به مراتب بیشتر از خانه بوده و کمتر مدرسه ای هست که حادثه ای کوچک یا بزرگ را تجربه نکند.
پدران و مادران عزیز میدانند در خانه ای که بیش از یک کودک وجود دارد کنترل فرزندان مشکل است و نیاز به انضباط و فرماندهی درست می باشد. تنها در این صورت است که میتوان محیطی نسبتا آرام و خالی از حادثه را در خانه ایجاد کرد.
بازیگوشی و شیطنت در خمیره ذاتی یک کودک سالم است. در نتیجه کنترل صدها بچه قد و نیم قد در مدارس، امری مشکل و حایز اهمیت است.

شاید لازم باشد کلیه مدارس گزارشی ماهیانه از وضعیت ایمنی خود و حوادث و سوانحی که در آن ها اتفاق میافتد با ذکر نوع حادثه و محل آن و نواقص موجود، به یک مرکز واحد (ترجیحا اداره آموزش و پرورش استان) دهند تا با تجزیه و تحلیل کلیه حوادث، نقاط ضعف و کانون های حادثه زا در مدارس کشف و در جهت جلوگیری از حوادث مشابه در جهت جلوگیری از حوادث مشابه اقدام مطلوب به عمل آید.
مسئولین مدارس با مروری عمیق بر حوادث دانش آموزان می بایست اقدام عاجل در رفع اشکالات موجود به عمل آورند.

برگرفته از مقاله:
اهمیت و جایگاه ایمنی و بهداشت دانش آموزان مدارس و مهدکودک ها 
محمد ولایت زاده 
باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران

کانال تلگرام موسسه کودک ایمن - ناجی فردا

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی
آگاهی برای زندگی بدون حادثه

آگاهی برای زندگی بدون حادثه

حادثه یک اتفاق در اثر ناآگاهی یا سهل انگاری است اما ایمنی نیازمند یک برنامه ریزی است که والدین باید توجه ویژه برای آینده ای سرشار از ایمنی، امنیت و سلامت کودکان خود داشته باشند.

در شرایط کنونی و نا ایمنی های بسیاری که در اطراف ما وجود دارد ضروری است که همه افراد آگاهی های لازم جهت پیشگیری از حوادث را فرا گیرند و از مهارت های خودامدادی به عنوان یکی از اصلیترین مدیریت های شخصی در زمان بروز حادثه اطلاعات کافی داشته باشند.

گاهی خطاهای کوچک و قابل پیشگیری، عواقب خطرناک و جبران ناپذیری در پی دارند.
مثالی واضح برای آن، سهل انگاری در استفاده صحیح از وسایل گازسوز یا برقی در خانه می باشد که ممکن است به قیمت جان یک خانواده تمام شود!
به یاد داشته باشیم آتش سوزی های خانگی از رایج ترین انواع آتش سوزی است که صرفاً به استفاده نادرست از وسایل برقی و گازی ختم نمی شود.
تصاویر زیر نکاتی را به ما گوشزد می کند که به کمک آن ها می توانیم از بروز آتش سوزی ها جلوگیری کنیم...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ناجی