ایمنی در سفر


 

هنگام سفر

در پست قبلی نکاتی که لازم است قبل از سفر رفتن به آنها توجه داشته باشیم را بیان کردیم. در این پست میخواهیم مطالبی را برای شما عزیزان بازگو کنیم تا در زمانی که در سفر هستید با رعایت آنها دچار حادثه نشوید و سفر خوبی را داشته باشید.


بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته مشخص شده  عوامل زیر از جمله مهمترین و خطرآفرین ترین علل بروز تصادفات هستند:

Ø    سرعت غیر مجاز

داشتن سرعت بیش از میزان تعیین شده برای مسیری که در آن در حرکت هستید می تواند توانایی شما را در کنترل وسیله نقلیه بسیار کاهش دهد و در ضمن شدت ضربه و احتمال برخورد و تصادف با سایر خودروهای عبوری را هم بیشتر کند.

Ø    نداشتن تمرکز کافی هنگام رانندگی

عواملی مانند صحبت با تلفن همراه، خواب آلودگی، استفاده از داروهای خواب آور، مصرف نوشیدنی های الکلی و.... می تواند تمرکز شما را در زمان رانندگی کاهش دهد. همچنین خوردن، آشامیدن، حرف زدن، شوخی یا جرو بحث، شیطنت بچه ها یا آزاد بودن حیوانات در ماشین هم بروز خطر را به دنبال دارد.

موسیقی اثرگذاری فراوانی بر ذهن و روح ما دارد، موسیقی های تند و هیجان انگیز می تواند تمرکز را کم کند و همچنین باعث بروز رفتارهای پرخطر هم بشود.

Ø    رعایت نکردن فاصله مجاز با خودروی جلویی :                                                                                                      

این فاصله به این خاطر است که اگر به هر دلیلی خودروی جلویی ترمز کرد و ایستاد، بتوانید از وقوع تصادف جلوگیری کنید. رانندگانی که هنگام رانندگی فاصله مجاز با خودروی جلویی را حفظ نمی‌کنند قادر نخواهند بود در مواقع مورد نیاز سریع عکس‌ العمل نشان دهد و ترمز کنند.

Ø    تغییر ناگهانی خط رانندگی :

قبل از تغییر مسیر باید از چراغ راهنما استفاده کنید و با کمک آینه ‌های بغل از امن بودن مسیر مطمئن شوید. تغییر ناگهانی خط رانندگی بدون استفاده از چراغ راهنما یکی دیگر از دلایل تصادفات رانندگی می باشد.

Ø    سبقت غیر مجاز:

یکی دیگر از دلایل اصلی وقوع تصادفات سبقت غیر مجاز می باشد. بیشتر تصادفات جاده‌ای زمانی رخ می‌دهد که راننده دید کافی در پیچ جاده‌ها ندارد و اقدام به سبقت گرفتن می‌کند، این اقدام برای سایر رانندگان نیز بسیار پر خطر می باشد.

Ø    بارش برف و یخ ‌زدگی سطح جاده :

یکی دیگر از شرایط پرخطر رانندگی بارش برف و یخ ‌زدگی زمین است. اگر مجبور به رانندگی در این شرایط شدید، باید با سرعت کم رانندگی کنید و حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید، در غیر این صورت کنترل ماشین از دستتان خارج خواهد شد و منجر به چرخش خودرو و حوادث ناگوار بعد از آن می‌ شود.


عوامل دیگری نیز هستند که به شدت جراحات و صدمات ناشی از تصادفات دامن می زنند مانند:

·    عدم استفاده از کمربند ایمنی

بر همگان روشن است که بستن کمربند ایمنی چقدر می تواند جلو آسیب ها و مرگ های ناشی از ضربه تصادف را بگیرد، اما باز هم خیلی ها رعایت نمی کنند...

البته هستند افرادی که تصور می کنند استفاده از کمربند ممکن است افراد را در موقع تصادف یا آتش سوزی  اتومبیل یا سقوط اتومبیل در رودخانه، در داخل اتومبیل گیر بیندازد درصورتی که این افکار نادرست  است.خوب است بدانید:

" در هر تصادف اتومبیل دو برخورد رخ می دهد. اولی وقتی است که ماشین به یک مانع برخورد می کند اما جراحت یا مرگ اغلب به علت برخورد دوم است یعنی موقعی که سرنشین اتومبیل به فضای داخل اتومبیل برخورد می کند یا از اتومبیل به بیرون پرتاب شده و به زمین برخورد می کند. احتمال پرتاب شدن به بیرون اتومبیل در کسانی که کمربند ایمنی نبسته اند ده برابر است. احتمال مرگ یا جراحت بعد از تصادف در کسانی که از کمربند ایمنی استفاده نکرده اند نیز دو برابر می شود."

کمربند ایمنی تنها برای سفرهای برون شهری نیست، بسیاری از تصادفات در سرعت های زیر 60 کیلومتر رخ می دهد و حتی در سرعت 20 کیلومتر در ساعت هم گزارش فوت در کسانی که کمربند ایمنی نبسته اند گزارش شده است.

بهترین حمایتی که یک زن باردار موقع نشستن در یک اتومبیل می تواند از جنین خود بکند بستن کمربند ایمنی است. نوار پایینی کمربند باید از زیر شکم و نوار بالایی آن از بین سینه های او عبور کرده و بسته شود.

توجه داشته باشید که کمربند ایمنی اتومبیل مناسب استفاده برای کودکان زیر 12 سال نیست چون نوار بالایی آن  نمی تواند از جلوی شانه وی عبور کند و حتی ممکن است به او صدمه نیز وارد کند.

علاوه بر کمربند ایمنی خوب است از پشت سری مناسب نیز استفاده کنید زیرا می تواند نیمی از آسیب های وارده به گردن را در حین تصادفات کاهش دهد. بهترین نوع پشت سری آنهایی هستند که ثابت اند.

 

·    استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی کودک مانند صندلی مخصوص کودک

کودکان از آسیب پذیرترین گروه ها هستند، در اثر یک ترمز شدید، جابجایی و چپ و راست شدن خودرو و تصادفات،  بچه ای که روی صندلی ایمنی مهار نشده است مثل یک گلوله به اطراف پرتاب می شود.

هیچ گاه و تحت هیــچ عنوان نباید بچه در صندلی جلو و کنار راننده بنشیند حتـــی برای زمانی کوتاه، خطرناک تر از آن   بچه ای است که در صندلی جلو سرپا ایستاده است؛ در موقع تصادف این بچه به راحتی از شیشه جلوی اتومبیل به بیرون پرتاب می شود. به یاد داشته باشید که هیچ گاه کودک خود را روی پایتان قرار ندهید و یا هنگام رانندگی او را پشت فرمان در بغل نگیرید.

با رعایت نکاتی ساده اما مهم می توانید از بروز تصادفات جلوگیری کنید و سفر خوبی را در کنار عزیزانتان داشته باشید.

*       بین خطوط رانندگی کنید، سعی کنید یک مسیر را انتخاب کرده و مسیر حرکت خود را بی دلیل تغییر ندهید.

*       زمانی که در مسیر دو طرفه در حرکت هستید از نور پایین استفاده کنید تا دید سایر رانندگان را مختل نکنید.

*       چشمان ما برای دیدن به نور کافی نیاز دارد، پس با تاریک شدن هوا چراغ های خودرو را روشن کنید.

*       از لبه ها و شانه های خاکی جاده عبور نکنید.

*       خرابی های خودرو در راه نیاز به تعمیر دارند، از انجام آن چشم پوشی نکنید، می توانید از امداد خودروهای مجاز کمک بگیرید.

*       این شماره ها مهم هستند، آنها را بخاطر بسپارید:

125: آتش نشانی

115: اورژانس

112: هلال احمر

110: پلیس

با وجود رعایت تمام نکات ایمنی باز هم ممکن است برای شما و یا سایر رانندگان حادثه رخ دهد پس لازم است تا اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم تا با انجام یک کار اشتباه سبب بروز حادثه ای مجدد نشویم...

پس از بروز حادثه

v   اگر تصادف کردید اتومبیل ها را به منتهی الیه سمت راست جاده ببرید و با پلیس 110 تماس بگیرید.

v   زمانی که تصادفی روی می دهد، برای امدادرسانی به آسیب دیدگان به تخصص و تجهیزات مناسب نیاز است زمانی که هیچکدام و یا یکی از این دو مورد را ندارید بهتر است برای کمک رسانی جلو نروید، چون یا خودتان آسیب  می بینید یا باعث آسیب بیشتر به آن افراد می شوید، بهترین کار اینست که از تجمع دیگران جلوگیری کنید و راه را برای رسیدن هرچه سریعتر نیروهای امدادی باز کنید.

v   توقف برای تماشای صحنه حادثه می تواند باعث تصادف های بعدی و وخیم تر شدن اوضاع شود.

v  اگر ماشینی با تیر برق فشار قوی تصادف کرده باشد، نباید جلو رفت، اگر نزدیک شدید و احساس مورمور شدن به شما دست داد، یا موهایتان سیخ شد، همانجا توقف کنید، یک پایتان را بالا گرفته و لی لی کنان دور شوید؛ به هیچ عنوان با قدم برداشتن دو پا دور نشوید چون احتمال برق گرفتگی در بدن شما بالا می رود.

v  انتقال مصدوم تصادف کرده بدون نظارت امدادگران اورژانس یا حلال اهمر احتمال وارد شدن صدمات جبران ناپذیری مانند قطع نخاع یا آسیب دیدگی گردن و ستون فقرات و. . . را دارد.

v  هر فردی که در صحنه حادثه دچار شوک شده لزوما با دادن آب قند بهبود نمی یابد، چه بسا که فردی دچار دیابت یا فشار خون باشد و با این کار دچار مشکل شدیدتری گردد.

v  حرف هایی که در اطراف صحنه حادثه زده می شود را خود فرد مصدوم می تواند بشنود، با گفتن حرف های ناامیدکننده، تشریح چیزی که می بینید و وضعیت مصدوم و... روحیه او را تضعیف نکنید. سعی کنید او را آرام کرده و به او امید و روحیه بدهید.

v  فقط و فقط درصورتی که خودرو در معرض خطراتی چون احتمال تصادف مجدد،تماس بدن مصدوم با سیم برق،خطر قرارگرفتن در معرض تشعشع،خطر مسمومیت با مواد شیمیایی و سمی خطرناک، خطر انفجار یا شعله وری خودرو و... باشد بایستی اقدام کرد و محبوسین را هرچه سریع تر از خودرو خارج نمود.

v   در اطراف محل حادثه نگذارید کسی سیگار بکشد و یا شعله ای برافروزد.

v  اگر ماشینی که تصادف کرده در شرایط نامتعادلیست و نیاز به ثابت کردن آن است، می توانید با گذاشتن سنگ، الوار، بستن طناب و یا خالی کردن باد چرخ ها و پنجر کردن آنها این کار را انجام دهید.

 

در پایان با آرزوی سفری خوش برای شما عزیزان با رعایت این نکات می توانید از سفر خود بیشتر لذت ببرید:

ü    در کنار جاده چادر نزنید و بازی نکنیدچون احتمال تصادف یا در کنار تپه ها خطر ریزش وجود دارد.

ü    آب های مطمئن بنوشید، آب رودها و چشمه ها را نخورید اگر مجبور شدید آنرا 5 دقیقه بجوشانید، یا طبق دستورالعمل از قرص های تصفیه کننده بهره ببرید.

ü    مواد لبنی غیر پاستوریزه استفاده نکنید، مانند شیر و ماست و... اگر مجبورید شیر را 10 دقیقه بجوشانید.

ü    بارها و اسباب و اثاثیه هایتان را اگر روی سقف خودرو بسته اید، حتما حسابی آن ها را محکم کنید.

ü    وسایل آتش زا و خطرناک مانند گاز پیک نیک، بنزین، الکل، مواد شیمیایی و... در ماشین، اتوبوس یا قطار حمل و نگهداری نکنید.

ü    همیشه در طول سفر غذاهای خشک و فاسد نشدنی به همراه داشته باشید.

ü    لطفا به هیچ عنوان در طول مسیر آشغال نریزید و به طبیعت آسیب نرسانید.