مهمترین عامل تصادفات ساخت اتومبیل است!

ایمنی در سفر

این جمله شاید در نگاه اول خنده دار بنظر آید اما در واقع نشانی از حقیقت دارد.

درست است که مهمترین عامل تصادفات ساخت خودروهاست اما مسلما در حال حاضر نمیتوان این علت مهم بروز این حادثه پرشمار و خطرناک را از میان برد (بدان نه به مثابه یک مسئله، بلکه امری رایج و طبیعی می‌نگریم. گویی پذیرفته ایم این حوادث بخشی اجتناب‌ناپذیر از ماشینی شدن زندگی است پس تنها امکان کم کردن خطر موجود است.

اما برای کم کردن خطر چه باید بکنیم؟


اکنون در روزهای خوب نوروز هستیم و سفر رفتن یکی از بهترین تفریحهای این دوره است.

ایمنی در سفر

در مسافرتها دو زمینه ی اساسی وجود دارد که ایمنی باید در آنها رعایت شود: یکی ایمنی در هنگام ترک خانه و خالی گذاشتن منزل برای چند روز است که در پست بعدی به آن میپردازیم و دیگری ایمنی در سفر است.

ما برای مسافرتها یا از خودروهای شخصی استفاده میکنیم و یا با اتوبوس و قطار و یا حتا با هواپیما راه را طی میکنیم، در این مطلب پرداخت اصلی ما به مسافرتها با خودروهای شخصی است البته مطلبها و نکته هایی هم هست که به طور کلی گفته میشود و همیشه کاربرد دارند.

این نکته ها در سه بخش هستند: 1- ایمنی 2- امنیتی و 3- سلامتی

که هرآنچه که ضروری باشد و البته از حوصله خواننده خارج نباشد را خواهیم گفت.

ایمنی در سفر

رانندگی با سرعت غیرمجاز یکی از مهمترین عامل های انسانی در بروز حوادث ترافیکی و در نتیجه مرگ یا معلولیت شدید در حوادث ترافیکی است.

30% تا 50% قربانیان تصادفها کودکان هستند.

شایع‌ترین علت نابودی انسان‌های 15 تا 30 ساله سوانح رانندگی است.

تصادفها در حال حاضر هشتمین عامل مرگ و میر در جهان و مهمترین عامل کشتار جوانان (بین 15 تا 29 سال) محسوب میشود.

در ایران سوانح رانندگی سومین عامل مرگ و میر است و در برخی از استان‌ها حوادث رانندگی به عنوان دومین عامل مرگ هموطنان است.

براساس آمارها 31 درصد تلفات حوادث رانندگی در سن جوانی 18 تا 29 سالگی می باشد و به این دلیل است که اکثر رانندگان جوان برای جلب توجه در سطح جاده و معابر شهری اقدام به رانندگی غیرعادی می نمایند. این قبیل رانندگان اقدام به برخی حرکات نمایشی و تخلفات رانندگی می پردازند که هم خود و هم دیگران را در معرض خطر قرار می دهند.

هر روز در ایران حدود 50 نفر بر اثر تصادف های رانندگی جان خود را از دست می دهند.

ایمنی در سفر

آماری که خواندید تنها بخشی از آمارهای ناراحت کننده ایست که درباره خسارتها و تلفات و صدمه های ناشی از تصادفات وجود دارند.

ما این توانایی را داریم که از این آمارها بکاهیم.

در اینجا تنها درباره تصادفات صحبت نمیکنیم، موارد دیگری نیز هست که رعایتشان مهم و حیاتی است اما مسلما آسیب زننده ترین آنها همین مساله است.

پیش از سفر

پیش از سفر مسلما مقدماتی وجود دارد که برای راحتی، ایمنی و امنیت بیشتر باید آنها را فراهم کرد.

این مقدمات هم مربوط به خودمان است و هم ماشینمان.

§    مشکلات فنی خودرو را رفع کنیم و معاینه فنی هم انجام دهیم.

§    شیشه ها و آینه های ماشین تمیز باشد و اگر دچار شکستگی و مشکل هستند رفع شود.

§    باک بنزین هم پر باشد چون اگر نباشد قطعا ماشین مارا در راه خواهد گذاشت.

§    وسایل یدکی خودرو و ملزومات ضروری مانند عاج لاستیکها، زنجیر چرخ، چراغهای خطر، تیغه برف پاک کن، علائم هشدار دهنده و... همراهمان باشد.

§    علاوه بر آنها وسایل مهم دیگری چون کپسول خاموش کننده شارژ و آماده بکار، جعبه کمکهای اولیه بدون ناقصی، چراغ قوه، نقشه یا جی پی اس، رادیو کوچک، طناب و کاتر( گاهی ممکن است نیاز به بریدن کمربند ایمنی باشد) هم لازم است.

§    وسایل و بطریهای آب را زیر صندلی راننده نگذارید، اگر جابجا شوند و زیر پای راننده بیایند هم باعث برهم خوردن کنترل خودرو از دست راننده میشوند هم اگر زیر پدالها بروند، عملا دیگر از کار می افتند.

§    خوب است در جیب هر کدام از اعضای خانواده برگه ای حاوی اطلاعات آن شخص باشد که خدای ناکرده در هنگام بروز حوادث، این اطلاعات در اختیار نیروهای امدادی قرار بگیرد، مانند: نام و نام خانوادگی، شماره یکی از آشنایان، گروه خونی، حساسیتهای دارویی و...

 

در پست بعدی رفتارهای هنگام سفر و هنگام وقوع حادثه را نیز بررسی خواهیم کرد.