11 سال از محرم سال 1383 می گذرد،

سرمای شدیدی بود و عزاداران برای آن که بر سرمای زمستان فایق آیند شعله  بخاری ها را بالا بردند، نمازگزاران تازه قامت بسته بودند که ناگهان چادر برزنتی نزدیک به یکی از بخاری ها شعله ور می شود و در یک چشم بر هم زدن تمام چادر سقف حیاط را در بر می گیرد، از سقف آتش می بارید...
درست شعله از جایی شروع شده که درب ورودی زنانه است و در این میان تنها لنگه باز درب هم پاسخگوی جمعیت در حال فرار و خروج نیست، آتش به قدری گسترده است که قدرت تفکر را از همه گرفته است!!!

آنچه گفته شد مروری کوتاه بود بر حادثه تلخی که بر طبق خبر منتشر شده در سال 1392 از وضعیت پرونده آتش سوزی در مسجد ارگ 78 نفر از عزاداران حسینی جان خود را از دست دادند و ده ها نفر زخمی شدند.

طبق گفته رییس شورای شهر تهران ازدحام جمعیت و طراحی نامناسب پله های بخش زنانه باعث بالا رفتن تعداد تلفات این حادثه بوده است.

به گفته سازمان آتش نشانی در حادثه ی ارگ عمده دلیل تلفات بالای آن، جهت بازشوی درب ها بوده است، چون این درب ها به سمت داخل باز می شدند هجوم و فشار جمعیت مانع از گشودن این درب ها گشته و اگر درب به سمت خروج بود شاید تلفات آن کمتر از ۱۰ درصد می شد...


برای شادی روح همه درگذشتگان این حادثه دعا می کنیم...


با شروع ماه محرم و آغاز مراسم عزاداری سالار شهیدان و تجمع دوباره افراد در مساجد و تکایا لازم است تا توصیه هایی را برای ایمنی و به سلامت گذراندن این ایام ارایه دهیم:


به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مسعود احمدی مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور  طی ابلاغیه ای از مدیران عامل سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ها خواستند تا تمهیدات لازم برای نظارت بر ایمنی مساجد، حسینه ­ها و سایر اماکن مذهبی صورت پذیرفته و با توجه به حضور انبوه شهروندان در مراسم عزاداری، استقرار اکیپ­های آتش­نشانی درحین برگزاری مراسم (از جمله مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی) بصورت جدی مدنظر قرار گیرد.


توصیه های ایمنی در مساجد و تکایا از ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور