گوشه ای از منشور حقوق دانش آموزی:

با توجه به حضور چندین ساله دانش آموزان در مراکز آموزشی و به علت شرایط سنی و اجتماعی خاص آن ها، دانش آموزان بسیار آسیب پذیر می باشند و این آسیب پذیری ایجاب می کند که با وضع قوانین مناسب و خاص برای دانش آموزان زمینه های لازم جهت رشد و سلامت جسمی، فکری و روانی آنها تامین شود...


بیش از سه میلیون دانش آموز در سی هزار مدرسه نا ایمن تحصیل می کنند و این نا ایمنی ها محدود به آتش سوزی و گاز گرفتگی نمی شود بلکه بسیاری از این مدارس به دلیل بافت فرسوده ای که دارند با زلزله 4 ریشتری خراب خواهند شد!!!


آغاز فصل سرما برای دانش آموزان بیشتر مناطق روستایی کشور همراه با سوز و سرمای طاقت فرسای کلاس است و هنوز هم بعضی از مدارس با چراغ نفتی یا بخاری های گاز سوز گرم می شوند.

در طول هفده سال گذشته 6 مدرسه روستایی دچار حادثه شدند که تعداد 63 دانش آموز دچار سوختگی شدید و 4 نفر جان خود را از دست دادند...


هدف این است که پیشگیری کنیم از تکرار خاطره اندوهناک سوختن دانش آموزان...

نکات و تمهیدات ایمنی لازم برای پیشگیری از حادثه آتش سوزی، سوختگی و گاز گرفتگی در مدرسه ها:


گرمایش مدرسه با بخاری های نفت سوز:


استفاده از بخاری های نفت سوز خطرات زیادی را برای دانش آموزان به همراه دارد...

قبل از نصب و استفاده از بخاری های نفت سوز آن را سرویس کنید.

لوله‌های دودکش باید تمیز و بدون کربن‌های نسوخته و آزاد که به شکل دوده به جدار داخلی لوله می‌چسبد، باشد. بنابراین قبل از نصب بخاری باید از بازبودن مسیر دودکش اطمینان یابید.

بخاری‌های نفت سوز باید از انواع جدید و با پوشش محافظ کوره بوده و استفاده از بخاری‌های بدون محافظ ممنوع است.

استفاده از وسایلی نظیر علاء الدین و بخاری‌های بدون حفاظ جهت تأمین گرما غیرمجاز است.

نصب بخاری در مکان مناسب و با توجه به وسعت کلاس بسیار با اهمیت می باشد، به طوری که فاصله بخاری تا دانش‌آموزان کمتر از 1/25متر نباشد.

دستورالعمل فاصله بین روشن و خاموش کردن مجدد باید حداقل 5 دقیقه باشد.

نگهداری سوخت بخاری‌های نفت سوز در داخل ساختمان ممنوع است و حداکثر سوخت مصرفی نگهداری شده در فضای باز مدرسه 220 لیتر می‌باشد، در صورت نیاز بیشتر باید مخزن سوخت یا در زمین دفن و یا کاملا با مصالح ساختمانی دوربندی و مجزا گردد.


گرمایش مدرسه با بخاری های گاز سوز:


بخاری‌های گازسوز قطعا باید در مدارسی مورد استفاده قرار گیرد که از لوله‌کشی گاز شهری بهره‌مند می‌باشند.

بخاری‌های گاز سوز باید از نوع استاندارد باشد و در لوله ‌کشی و نصب آن نکات ایمنی رعایت شود.

شلنگ گاز نـــباید با میخ یا پرچ به زمین ثابت گردد!

نصب هر گونه لوله گاز در محل رفت و آمد دانش‌آموزان و یا جاهایی که به صورت میله بارفیکس در هوا عبور داده شده است ممنوع است.

لوله‌‌ ای که در داخل کلاس به صورت روکار نصب می‌گردد، باید با بست محکم گردد.

کلیه بخاری‌های گازی باید دارای دودکش مستقلی باشد که تا پشت بام ادامه داشته و مجهز به کلاهک  H شوند.

هیچ گاه از شبکه لوله کشی گاز انشعابات فرعی نگیرید، زیرا از هر شیر گاز تنها یک وسیله گازسوز با استفاده از شلنگ مخصوص مجهز به بست مناسب و حداکثر طول 1/5 متر می‌تواند تغذیه کند.

استفاده از بخاری‌های دیواری با شعله مستقیم و بخاری‌های فاقد دودکش در مدارس ممنوع است.

دستورالعمل روشن و خاموش کردن بخاری باید به طور واضح روی بخاری نصب شود، در این دستورالعمل تأکید شود فاصله بین خاموش شدن و روشن کردن مجدد باید حداقل 5 دقیقه باشد.

استفاده از انواع بخاری‌های گازسوز به وسیله سیلندر و همچنین اجاق و روشنایی پیک نیک به منظور ایجاد گرما و روشنایی در کلاس و آموزشگاه اکیدا ممنوع می‌باشد.

در صورت استفاده از بخاری باید اطراف آن با حفاظ فلزی مناسب و مطمئن پوشانیده شود تا دانش‌آموزان به بخاری دسترسی نداشته باشند و نتوانند سوخت آن را کم یا زیاد نمایند.

بررسی و کنترل دودکش، شیرقطع کن، روشن یا خاموش بودن بخاری‌ها توسط خدمتگزار آموزشگاه روزانه قبل از ورود و بعد از خروج دانش‌آموزان الزامی است.

در پایان فصل زمستان بخاری‌ها باید به دقت تمیز شده و برای استفاده بعد در جای مناسبی نگهداری گردند.


گرمایش مدرسه با سیستم شوفاژ:


در مدارسی که از شوفاژ استفاده می‌شود باید رادیاتورها در بریدگی های داخل دیوار کار گذاشته شود در غیراین صورت باید مجهز به حفاظ باشد.

سرویس به موقع شوفاژ در آغاز فصل سرما دارای اهمیت زیادی بوده و لازم است توسط متخصص تأسیسات انجام گیرد.

کاربردهای دیگر از موتورخانه مانند انبار کردن و نگهداری کاغذ و اقلامی که آتش زا هستند ممنوع می‌ باشد.


در آخر مسوولان مدارس توجه داشته باشند سیم های برق و لوله بخاری از قسمت های چوبی ساختمان عبور نکرده باشد، هم چنین ایمنی مخزن سوخت و شبکه برق در محل های نگهداری سوخت و مواد قابل اشتعال (نظیر کاغذ و ...)، به دقت توسط متخصصان مربوطه کنترل شود و در این زمینه نصب کپسولهای آتش نشانی در مدارس و آموزش لازم در مورد نحوه استفاده از آن ها به خدمه، کارکنان مدارس و همچنین دانش آموزان ضروری است.

هم چنین یادگیری نحوه صحیح رویارویی با حادثه را جدی بگیرید...

به طورمثال:

چنانچه پس از نصب وسایل گرمایشی با نشتی گاز روبرو شدید باید فورا شیر اصلی گاز را ببندید و از دست زدن به کلید برق و هر وسیله برقی که ایجاد جرقه نماید جدا خوداری نمایید.

دانش‌آموزان را با نظم و ترتیب از محل آلوده به گاز خارج کنید و در و پنجره‌های کلاس‌ها را با استفاده از دستمال خیس شده باز نمایید.(جهت جلوگیری از جرقه حاصل از الکتریسته ساکن).

چنانچه کنتور برق در فضای آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فیوز برق اصلی قطع کنید و یاری خواستن از نیروهای امدادی را فراموش نکنید.


آمار و ارقام برگرفته از سایت:

خبرگزاری تحلیلی ایران

www.khabaronline.ir