بخش نخست

تصادفات جاده ای یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در جهان و به ویژه در ایران است. با توجه به آمار بالای حوادث ترافیکی مرگبار در کشور و اهمیت جاده ها و همچنین نقاط حادثه خیز در وقوع این حوادث، می بایست اقدامات زیادی در زمینه اطلاع رسانی وآگاهی عموم مردم انجام گیرد.
گروه کودک ایمن _ناجی فردا
با توجه به رسالتش مبنی بر فرهنگ سازی ایمنی و گسترش هرچه بیشتر آن در جامعه، امسال توانسته از منابع موجود و همچنین مصاحبه های میدانی با کارشناسان، تعدادی از محورهای  مواصلاتی شهرهایی که دارای ریسک بالای تصادفات می باشند را، مشخص کرده و جهت هشیار کردن مسافران  معرفی کند  .

پ.ن: الویت پر خطر بودن جاده ها ربطی به شماره آنها ندارد.

https://telegram.me/koodakeimen


بخش 1 - جاده هراز
این جاده در روزهای نوروز میزبان چهار ‌میلیون مسافر است. حجم زیاد تردد در کنار ظرفیت پایین جاده، گاهی موجب به‌وجود آمدن ترافیک‌های بسیار طولانی می‌شود، برای همین تلاش می‌کنند تا این جاده را از دو باند به چهار باند ارتقا دهند و تا به امروز نیمی از جاده چهاربانده شده است. بااین‌حال، جاده هراز جاده‌ای ناامن بوده و بخشی از این ناامنی، علاوه بر عوامل انسانی، به زیرساخت‌های آن برمی‌گردد. آمار تصادفات رانندگی در جاده هراز بسیار بالاست. این جاده در زمان ساخت نیز کشته و زخمی‌های زیادی برجای گذاشته. از دیدگاه اداره راه‌ و ترابری استان مازنداران، کیلومتر ١٨ تا ٢٢ جاده رودهن به سمت امامزاده‌هاشم، بحرانی‌ترین قطعه این راه از نظر سقوط بهمن نیز می باشد .

بخش 2 - جاده اسالم به خلخال
جاده ٧٠ کیلومتری اسالم به خلخال که استان اردبیل را به گیلان و زنجان متصل می‌کند، ١٨ کیلومترش از گردنه الماس در حوزه استحفاظی استان اردبیل و بقیه از حوزه استحفاظی استان گیلان می‌گذرد. محور اسالم به خلخال را به این دلیل محور سخت‌گذر می‌گویند چون سه ‌هزار و ٣٠٠ متر از سطح دریا بالاتر است و برای همین بیشتر ماه‌های سال، این جاده در معرض ریزش کوه و جاری ‌شدن سیل قرار دارد. محور اسالم به خلخال، راه پیچ‌درپیچی در دامنه‌های سبز کوهستان است؛ جایی بکر و سبز که بیشتر نقاطش را مه پوشانده، وجود مه زیاد در این منطقه، دید راننده‌ها را بسیار کم و محدود می‌کند و همین دید کم، باعث می‌شود خیلی از رانندگان  پرتگاه پیش روی خود را نبینند و به ته دره سقوط کنند.
زیرساخت نامناسب جاده، پیچ‌های خطرناک و خطای انسانی، احتمال تصادف را در جاده اسالم به خلخال بالا می‌برد و باید
راننده ای کاملا هوشیار بود.

بخش 3 - گردنه حیران
مسیر ارتباطی آستارا و اردبیل ‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان اردبیل به شمار می‌رود، از یک طرف مشرف به کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه ‌است و از طرف دیگر، مشرف به دره‌ای نه‌چندان عمیق که از میان آن رود آستارا، آقچای عبور می‌کند و این رود، تعیین‌کننده مرز استان گیلان ایران و کشور آذربایجان است. این گردنه در بیشتر زمان‌ها زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاه است. با وجود این، این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح آب‌های آزاد فقط حدود هزارو ٥٠٠ متر است؛ درواقع علت اصلی مه تقریبا دائمی گردنه حیران، رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه.
 اما حوادث و تصادفات مرگ‌باری که در این گردنه به خاطر پیچ‌های خطرناک، مه دائمی، سرعت‌های غیرمجاز و سبقت‌های بی‌موقع اتفاق می‌افتد، و جان بسیاری از مسافران را در معرض خطر قرار می‌دهد.


بخش 4 - جاده چالوس
با نام رسمی جاده ۵۹، یکی از مهمترین جاده‌ها برای مردم تهرانوکرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند .محور چالوس - کرج از بی نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور می‌باشد که همین امر گاهی سبب ترافیک‌های سنگین در تعطیلات می‌شود.
عرض کم جاده، تردد بسیار زیاد در روزهای تعطیل، قدیمی بودن جاده، کوهستانی بودن و خطر ریزش سنگ و بهمن، جاده چالوس را به یکی از خطرناکترین جاده های کشور تبدیل کرده است.
هر چند ۳ محور شمالی اتوبان رشت، محور فیروزکوه و جاده هراز هم در نوع خود خطرناک هستند، اما خطرشان از جاده چالوس کمتر و رانندگی در این مسیرها برای رانندگانی که تجربه کمتری دارند، راحت تر است.

بخش 5 - محور زنجان _ میانه
عمده‌ترین خطری که راننده‌ها را در این منطقه تهدید می‌کند، ورودی آذربایجان است؛ دقیقا ورودی شمال غربی محور زنجان-میانه. بیشتر تصادفات در این محور یا در اتوبان پیامبر اعظم رخ می‌دهد یا در منطقه پل‌دختر، چون زیر‌سازی اتوبان پیامبر اعظم با وجود اینکه چند سال پیش افتتاح شده، زیاد خوب نیست، سربالایی و سرپایینی زیادی دارد. جاده دوطرفه پل‌دختر، در منطقه کوهستانی قرار گرفته، شیب دارد و اکثرا تصادفات در این منطقه به دلیل برخورد خودروها در مسیر دوطرفه است. همچنین واژگونی‌های زیادی به دلیل سرعت غیرمجاز رخ می‌دهد و شدت تصادفات بالاست. در محور زنجان به میانه آمار فوتی ٧٠ درصد است و فقط ٣٠ درصد سرنشینان حادثه از مرگ نجات پیدا می‌کنند و مصدوم می‌شوند. اما اگر رانندگان، سرعتی که پلیس‌راه روی تابلوها اعلام کرده را رعایت کنند، ٥٠ درصد تصادفات کاهش پیدا می‌کند .
سرعت زیاد در این محور بسیار حادثه‌ آفرین خواهد بود.


بخش 6 - تهران _ سمنان _ مشهد :
مسافت ۹۰۰ کیلومتری تهران – مشهد از دو نظر جزء جاده های حادثه ساز است؛ اولین دلیل آن تردد زیادی است که در آن انجام می شود. دوم :بیابانی و یکنواخت بودن مسیر هم باعث خستگی، کسلی و خواب آلودگی رانندگان می شود که علت بخشی از سوانح است .رانندگان در هر ۲ ساعت باید با توقف خودرو، استراحت کوتاهی داشته باشند. همچنین مسافران نوروزی می توانند با مراجعه به پایگاه های هلال احمر برای اسکان در شب اقدام کنند.

بخش 7 - بندرعباس _ لار
در این جاده ۳۰۰ کیلومتری هیچ تعمیرگاه یا آبادی و حتی پمپ بنزینی وجود ندارد. جاده ای که در برخی نقاط آن علائم خط کشی شده هم وجود ندارد و تیرهای برق چوبی هم در کناره جاده دیده می شود.
همه اینها معبر بندرعباس به لار را به یکی از جاده های خطرناک در شب تبدیل کرده است، بنابراین در گذر از این راه باید تمام مسائل ایمنی را رعایت و قبلا مسائل فنی و بنزین اتومبیل تان را بررسی کنید.

بخش 8 - گردنه اسدآباد همدان :
گردنه اسدآباد همدان بین دو شهر همدان و کرمانشاه قرار گرفته و ارتفاع آن به حدود ۲۰۰۰ متر می رسد. اغلب روزها شرایط نامناسب جوی و کوهستانی بودن این مسیر باعث به وجود آمدن تصادف های سختی شده است. قبل از گذر از جاده های این مسیر حتما شرایط جوی و آب و هوایی آن را بررسی کنید.

بخش 9 - سیرجان – بندرعباس :
کیلومتر ۳۰۰ این جاده، بسیار حادثه خیز است چون عرض کمی دارد و کامیون ها و تریلرهای بزرگ و ترانزیتی هم در آن رفت و آمد می کنند. بنابراین باید در این محدوده ضمن حفظ آرامش خود، سرعت مجاز و حتی کمتر از آن را با توجه به ایمنی اتومبیل خود رعایت کنید .

بخش 10 - جاده مرند _ جلفا :
منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان، باعث شده است تا جاده کوهستانی مرند جلفا یکی از پرترددترین جاده های کشور باشد. عبور انبوه کامیون ها و تریلی های ترانزیتی در جاده ای با عرض کم و احتمال ریزش کوه ها و صخره های اطراف جاده و تونل های موجود، باعث خطرناک تر شدن این جاده برای گردشگران داخلی و خارجی شده است.

بخش 11 - جاده سرچم اردبیل :
کارشناسان دلایل اصلی تصادفات در این محور را نامناسب بودن خود جاده می‌دانند و مسئولان نیز وعده استانداردسازی این جاده را می‌دهند، اما هنوز این جاده یکی از مرگبارترین جاده های کشور است.بخش 12 - سقز _ بانه :
مسیر سقز بانه به لحاظ وجود بازار مرزی در شهر بانه همواره مسیری پرتردد است. کوهستانی بودن این منطقه و نیز دوطرفه و تک بانده بودن جاده آن را یکی از جاده های خطرناک کشور کرده است. پس اگر قصد گذر از این جاده را دارید، بسیار احتیاط کنید؛ مخصوصا در گردنه ها و پیچ‌های جاده.


بخش 13 - لامرد _ شیراز :
این محور طولانی که بیش از ۴۰۰ کیلومتر است یکی از محورهای خطرناک ایران است. بیرم، فیشور، خنج، لاغر، قیر و فیروزآباد نیز در این محور قرار دارند. اگر در نقشه به این مسیر نگاه کنید، پیچ ها و خمیدگی های زیادی را خواهید دید. در سال‌های پیشین دولت تلاش می‌کند تا با احداث تونل و پل این گردنه ها را کاهش دهد. تا هم موقعیت‌های خطرناک این محور کاهش ‌یابد و هم طول مسیر آن.

بخش 14 -  خرم آباد _ بروجرد :
محور خرم آباد به بروجرد نیز یکی از محورهای ناامن است که نقاط حادثه ساز بسیاری دارد. در سال‌های گذشته مسئولین سعی کرده اند با ایجاد پل‌ها و تونل هایی در این مسیر از حادثه خیزی آن بکاهند، که البته موفق نیز بوده اند. با این حال این محور هنوز هم خطرناک است.

بخش 15 - قم  _ گرمسار :
میزان تلفات این معبر تازه تاسیس به حدی بوده که فرمانده انتظامی قم از این میزان ابراز نگرانی کرده و استاندارد نبودن جاده بارها مورد انتقاد قرار گرفته. با اینحال در آن تردد می شود و نهایت دقت شما را طلب می کند.
از افتتاح این محور چندی نمی‌گذرد، این جاده به علت داشتن عرض کم و نداشتن شانه خاکی به جاده ای حادثه خیزترین تبدیل شده است.

بخش 16 - گردنه کولی کُش :
این گردنه در محور شیراز – اصفهان قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست، یکی از نقاط خطرناک حمل و نقلی است! با توجه به کوهستانی بودن آن در زمستان ها خطرناک‌تر می‌شود. قبل از گذر از محورهای کوهستانی حتما وجود زنجیرچرخ را بررسی کنید. همینطور در جاده هایی که در جوار مناطق محافظت شده، مواظب حیوانات وحشی باشید.

بخش 17 - مریوان _ اورامان :
برای رسیدن به روستاها و مناطق دیدنی منطقه اورامان که در نزدیکی مرز ایران و عراق قرار دارند، بایستی از خطرناکترین جاده های ایران گذر کنید. در زمستان این جاده ها خطرناک‌تر می‌شوند و حتی احتمال دارد زیر بهمن بمانید. پس توصیه می‌کنیم برای سفر به این منطقه تعطیلات تابستان را انتخاب کنید!

بخش 18 - تهران _ قم _ اصفهان _ شیراز :
 برای این‌که از تهران به شیراز بروید باید از شلوغ‌ترین معبر ایران یعنی اتوبان قم ـ تهران بگذرید. در عین حال اتوبان قم ـ اصفهان هم به دلیل سرعت بالای اتومبیل‌های عبوری، یکی از معابر حادثه‌ساز در مسیر شیراز است. در عین حال باید از اتوبان شدن این مسیر به عنوان یکی از علل کاهش تصادفات جاده‌ای در آن یاد کرد.

بخش 19 - صفادشت _ ملارد :
جاده چیتگر حدفاصل میدان ملارد به سمت صفادشت به طول حدود هزار و 300 متر موسوم به حصارک غفاری به دلیل غیراستاندارد بودن جاده، وجود درختان در میان جاده و رعایت نشدن مسائل ایمنی و فنی به محوری خطرناک و حادثه‌خیز در شهرستان ملارد تبدیل شده است به طوری که بروز تصادفات فراوان و نبود امکانات درمانی موجب شده سوانح رانندگی که در این جاده رخ می‌دهد، با تلفات بسیاری همراه باشد.