روزپزشک
دکتر محمد قریب از اولین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان گذار علم نوین پزشکی کودکان در ایران بود.
وی ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش اطفال مشغول شد و بعد از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفت و در آنجا بخش اطفال را دایر کرد.
در سال 1319 کتاب بیماری‌های کودکان را به چاپ رساند، در سال 1321 موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال 1350 به عضویت هیات مدیره انجمن بین‌المللی بیماری‌های کودکان در آمد.
دکتر محمد قریب در مدت سال‌های فعالیت علمی خود در کنگره‌های مختلف بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش شرکت کرد و عضویت چندین مجمع علمی بین‌المللی را برعهده داشت.‏
اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.
از مهمترین اقدامات او بنیانگذاری و تأسیس نخستین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود و در آخرین سال‌های عمر، وی موفق به دریافت نشان درجه اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش شد.
یادش گرامی باد🌷🌷

#روزپزشک

استاد دکتر سید احمد سیادتی از پیشکسوتان طب اطفال کشور

دکتر سیادتی از دانشجویان استاد فقید دکتر محمد قریب بود که از ابتدا شیفته اخلاق و تقوا و شخصیت دکتر قریب شد و همین مسئله او را به رشته اطفال علاقه‌مند کرد.
از سال 1360 ریاست بخش عفونی مرکز طبی کودکان را بر عهده داشت، در سال 1365 به آمریکا رفت و در دانشگاه تگزاس به تحقیقات ویروس‌شناسی درباره سرخک و آبله مرغان پرداخت و تکنیک‌های آزمایشگاهی مختلف را آموخت.
وی 18 کتاب پزشکی تهیه یا تألیف کرده و 14 سال عضو آکادمی اطفال آمریکا بود.
دکتر سیادتی علاوه بر تدریس 31 تحقیق در رشته عفونی اطفال، به نوشتن و راهنمایی 65 مقاله و رساله پزشکی همت گماشت.
 مرکز تحقیقات عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی تهران به نام دکتر "سید احمد سیادتی" نامگذاری شد.
دکتر سیادتی پس از تحمل یک دوره بیماری در سال ۱۳۸۷ در گذشت.
یادش گرامی باد🌷🌷🌷