کم کم داریم به پایان تعطیلات نوروزی نزدیک می شویم، بر طبق سنت و آیین باستان مردم ایران زمین هرساله بعد از پایان تعطیلات و روز سیزدهم نوروز به دامان طبیعت می رویم و با گذراندن یک روز خوب در کنار خانواده، خودمان را برای شروع دوباره کار و فعالیت های روزمره آماده کنیم.

برای اینکه در این روز دچار حادثه نشویم و به اصطلاح عامیانه نحسی سیزده (البته باور خرافی رایج بین مردم) دامانمان را نگیرد لازم است تا حواسمان به اطراف بوده و نکات ایمنی را رعایت کنیم.

 

ü  در صورت برپاکردن خیمه و چادر مراقب باشیم که محل استقرار اجاق ها و چراغ های خوراک پزی دورتر از خیمه و با در نظر گرفتن مسیر باد بر پا شود.

                                                                                                      

ü    محل اطراف خود را حداقل تا فاصله ده متری از شاخ و برگ درختان خشک و خاشاک پاکسازی کنیم چون در اثر گرما و کوچکترین حرارت و جرقه ، سریعأ آتش سوزی بوجود می آید.

ü  چنانچه در روز طبیعت می خواهیم به کنار رودخانه ها و نهرهای پرآب برویم حتماً به اندازه کافی از جریان شدید رودخانه ها فاصله گرفته و مراقب فرزندان خود باشیم.

ü  به منـظور جـلوگیـری از سـقـوط اتومـبیل از پـارک کردن آن در شـانـه خـاکی جاده های کـم عرض اطـراف سدها و  رودخانه ها که معمولا از شیب تندی نیز برخوردار هستند اکیدا خودداری کنیم.

                                                                                                   

ü  اگر فن شنا را نمی دانیم به امید و اتکا به وسایل نامطمئن مانند تویوپ و امثالهم به داخل آب های عمیق نرفته و اقدام به آبتنی نکنیم، در صورتیکه شناگر خوبی هم هستیم از کناره ساحل یا سد دور نشویم .

ü    در اطراف استخرها و هنگام شنا هرگز با یکدیگر شوخی نکنیم.

      

ü  در روز طـبیعـت به خـصـوص هنـگام استـراحت در بـاغ ها و بـوستـان های شـهری، در حفـظ درختان، گیـاهان و   زیبایی های طبیعت کوشا باشیم و از ایجاد آتش در این مکان ها جدأ خودداری کنیم .

ü    از شکستن شاخ و برگ درختان برای برپایی آتش خودداری کنیم.ü    در صورت الزام به استفاده از چراغ های نفتی ، ظروف نفت را بصورت در بسته با گنجایش کم حمل و استفاده نمائیم.

ü  به خاطر داشته باشیم ته سیگار روشن ، چوب نیم سوخته و ذغال روشن داخل اجاق ها را کاملأ خاموش نموده و با ریختن آب روی آن ها از خاموش شدن آن اطمینان کامل حاصل کنیم.

                                                                                                        

ü  از روشن کردن آتش در زیر دکل های فشار قوی برق، کنار پست های برق و گاز خودداری کنیم که عدم رعایت این موارد می تواند فاجعه بزرگی به دنبال داشته باشد.

ü    روشنائی های گازی و شعله ای و مشابه را در نقطه ای مصون از برخورد افراد، بخصوص بچه ها مستقر نماییم.


ü    در هنگام رانندگی در جاده، ته سیگار روشن را بر روی شاخ و برگ درختان نیندازیم چون باعث آتش سوزی درختان خواهد شد.

ü  به همراه داشتن یک دستگاه خاموش کننده پودر و گاز آتش نشانی و کیف محتوی لوازم کمکهای اولیه جهت استفاده در مواقع ضروری الزامی می باشد .

ü  در زمان صاعقه خود را به محل امن برسانیم و اگر داخل خودرو هستیم توقف کرده و از آن خارج نشویم. ضمناً از لوله های آب، دکل های برق ، اسکلت های فلزی ، دودکش ها ، پست های فشار قوی برق،ساختمان های نیمه کاره و تک درخت فاصله بگیریم .

ü    به تابلوهای هشداردهنده آموزشی در مناطق پارک های تفریحی و پارک های جنگلی توجه داشته باشیم.

ü    هیچگاه برای تاب بازی کودکان از دکل های برق استفاده نکنیم.

ü  توصیه می شود هنگام ترک محل، ضایعات و زباله ها را داخل کیسه مخصوص ریخته و در محل های مشخص شده توسط عوامل خدمات شهری بریزیم.

                                                                                         


ü  هر اتومبیل برای تعداد معدودی سرنشین ساخته و برنامه ریزی فنی شده است لذا از سوار کردن سرنشین اضافه به بهانه های مختلف اکیدا خودداری کنیم و با سوار کردن اطفال در صندوق عقب اتومبیل به بهانه نزدیکی راه و غیره جان خود و همراهان را به خطر نیندازیم. 

            


ü  ورود ناگهانی زنبور و حشرات دیگر به داخل اتومبیل و شلوغ کردن سرنشینان جهت بیرون راندن آن به محدود کردن دید راننده و اختلال تمرکز و ایجاد سانحه می انجامد. 

ü  موقع بازگشت از طبیعت هنگامی که وسایل خود را جمع میکنیم حواسمان به مهمان های ناخوانده ایی(حیواناتی مانند مار و....) که میان وسایل پنهان می شوند باشد.

                                                                               


ü  شماره تلفن های حوزه انتظامی، ایستگاه آتش نشانی و امداد و نجات و آگاهی وسایر شماره تلفن های مربوط به سازمان های امدادی و خدماتی هم چون آب و فاضلاب، برق و گاز را در دسترس داشته باشیم تا در صورت نیاز بتوانیم سریعا با این مراکز تماس بگیریم .

در پایان امیدواریم روزهای باقی مانده از نوروز به شما عزیزان خوش بگذره و لحظات شادی را در کنار خانواده هاتون داشته باشین.

در مدت ایام نوروز سعی کردیم تا وبلاگ حال و هوای نوروزی داشته باشه و مطالبمون در رابطه با نوروز باشه،                 انشاالله بعد از این با مطالب ایمنی در خدمتتون هستیم...

منابع:

خبرگزاری مهر

آتش نشانی کرج

125.ir

Bartarinha.ir