سیل:

سیل رویدادی نا گهانی است که در اثر بارندگی بیش از حد یا شکسته شدن دیواره سد به وجود می آید.


در فصل بارش که احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی شدت می یابد، ضروری است اقدامات کلیدی برای پیشگیری از آسیب های جانی و مالی توسط هموطنان انجام گیرد.

طی روزهای گذشته شاهد وقوع سیل در گوشه هایی از کشور مانند ایلام، کرمانشاه و لرستان بوده ایم و هنوز تا پایان فصل بارندگی و سرما راه درازی را در پیش داریم، امید داریم با اطلاع رسانی صحیح این راه را با سلامت به پایان رسانیم و هر فرد نگهبانی آگاه و قدرتمند برای جان و مال خویش باشد... 


دید ایمنی قبل از وقوع سیل:

از ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه‌ها و مناطق سیل‌ خیز بپرهیزید.

برای ساخت و ساز اصولی در مناطق در معرض سیل، تمهیدات لازم و مصالح مناسب بکار ببرید تا در زمان بروز حادثه شاهد ویرانی مکان زندگی خود نباشید.

دیوارهای زیر زمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های احتمالی در اثر وقوع سیل گرفته شود.

هنگام ساخت و ساز کنتورهای برق را در ارتفاع مناسب جا گذاری نمایید.


چنانچه در مکانی زندگی می کنید که احتمال وقوع سیل در آن زیاد است نکات زیر را به خاطر بسپارید:

به تعداد کافی آجر و گونی و به مقدار کافی شن و ماسه در منزل داشته باشید.

اگر ورودی‌های منزل یا پنجره‌ها در معرض خطر سیل هستند، لبه‌های آنها را با  کیسه‌های  شن و ماسه بپوشانید.

اسناد و اوراق بهادار را در کیف، جعبه ضد آب یا کیسه‌های پلاستیکی و در مکانی امن نگهداری کنید.

فرش ها و اشیایی گران قیمت را به طبقات بالاتر و یا سطوح مرتفع منتقل کنید، از آجرها برای بالا بردن سطح اثاث منزل می‌توانید استفاده کنید.
ظرف‌های پلاستیکی، سینک ظرفشویی و وان یا زیردوشی حمام را با آب سرد تمیز پر کنید.

وسیله روشنایی مانند چراغ قوه و شمع تهیه کنید تا در صورت آسیب به شبکه برق رسانی و قطع برق امکان روشنایی داشته باشید.

به اندازه‌ کافی غذا، آب، لوازم  ضروری و پوشاک آماده داشته باشید، گاه ممکن است تا چند روز مجبور باشید در محیط  خارج از منزل خود باقی بمانید.

در صورت وقوع بارش های شدید برای کسب اطلاعات و دستورالعمل های لازم به پیام های رادیو و تلویزیون گوش کنید و در صورتی که دستور تخلیه داده شد، فوراً این کار را انجام دهید.

اگر تصور می کنید سیل  قبلاً شروع  شده است فوراً منزل را ترک کنید، چرا که ممکن است  تنها  چند ثانیه وقت گریز داشته باشید.

به یاد داشته باشید از چادر‌زدن و توقف خودرو در منطقه سیل‌ خیز مانند جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و… که به ظاهر آرام‌اند دور شوید، زیرا بطور ناگهانی و بدون هشدار باعث ایجاد سیل می‌شوند.


مراقبت از خود پس از وقوع سیل:

اگر خانه شما در محل مرتفعی است یا چنانچه از استحکام منزل خود اطمینان دارید در آن بمانید و در صورت امکان از سطوح بلند مثل طبقات فوقانی، پشت بام استفاده کنید و با تکان دادن پارچه و اشیاء براق و رنگهای مشخص و حتی فریاد زدن کمک بخواهید.

به یاد داشته باشید که سیل، می‌تواند زیرسازی ساختمانها را تضعیف و ساختمانهای تضعیف شده را ویران کند، پس در صورتی که مجبور به ترک منزل و محل سکونت خود هستید، قبل از خروج حتماً جریان برق، آب و گاز را قطع کنید.

اگر کنتور برق را قطع نکردید، وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید، اگر دستانتان خیس است برای حفظ ایمنی خود به وسایل برقی دست نزنید.

اگر خارج از ساختمان هستید، خونسرد باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

به نقطه مرتفعی دور از رودخانه ها، نهرها، جویبارها و زهکشی ها بروید و از تردد در نزدیک سدها و آب‌ بندها پرهیز کنید.

به آرامی رانندگی کنید و مراقب خرابی ها و شیب های جاده باشید واز دنده سنگین استفاده کنید زیرا ترمز در آب به خوبی کار نمی کند. 

اگر ماشین شما در آب هایی که به سرعت سطح آن ها بالا می آید، گیر کرده است، فوراً آن را رها کنید و به محل مرتفعی بروید.

از جاده های هموار عبور کنید و به محل هایی که امکان فروریختن آن ها وجود دارد نزدیک نشوید.

سیلابهایی که سطح جاده و پلها را پوشانده است دارای قدرت مافوق تصور است.

 اگر پیاده هستید، از نقاطی که در آن سطح آب از زانو بالاتر است عبور نکنید، تنها ارتفاع 15 سانتی‌ متر آب با جریان شدید کافی است تا تعادل شما را برهم بزند.

از ورود به جریان پر شتاب آب بدون توجه به قابلیت شناگری که خطر غرق شدن را به دنبال دارد خودداری کنید.   

تا حد امکان وارد آب سیلاب نشوید چرا که ممکن است دارای جریان برق باشد، هم چنین مراقب سیم های برق که روی زمین افتاده یا آویزان هستند نیز باشید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

به سطح آب در محیط اطراف خود توجه داشته باشید تا بتوانید تخمینی از بالا آمدن سطح آب ومیزان پیشرفت سیل داشته باشید. در صورت امکان از یک تکه چوب جهت تخمین مسیر پیرامون خود و سطح  زیر آب استفاده کنید.


            

خوب است بدانید بالا آمدن سطح آب ممکن است سبب واژگون شدن مخازن نفت یا بنزین شود و یا  ورود آب به مخازن بزرگ مواد سوختی سبب پخش شدن آنها در منطقه وسیعی گردد. اگر جرقهای به این مواد سوختی برسد آتش به سرعت همه جا را فرا میگیرد، این آتش می تواند از یک ته سیگار شروع شود!!!

هم چنین هنگام وقوع سیل خطر آتش سوزی در اثر آسیب وارده به خطوط برق رسانی افزایش می یابد...


نکات مهم برای بهداشت و سلامتی در برابر سیل:

 تماس خود را با آب باقیمانده از سیل به حداقل برسانید چرا که احتمال آلودگی شدید آن و شیوع  بیماری های عفونی  مانند عفونت دستگاه  گوارش  ناشی از انواع میکروب ها و ویروس ها (شیگلا- اشرشیاکولی- هپاتیت آ و عامل حصبه) قابل توجه است.

ممکن است منابع آب آلوده  شده باشند و مواد غذایی یافت نشود، از مصرف مواد غذایی که در تماس با سیل و فاقد ظرف ضد آب بوده اند خودداری کنید و تا زمانی که از سلامت منابع آب یا آب لوله‌ کشی اطمینان حاصل نکرده‌اید، از آبی که  ذخیره کرده‌اید و غذاهای  کنسرو شده  سالم استفاده نمایید.

در منطقه سیل زده مراقب گزش مارو دیگر خزنده ها باشید.

آب های جمع شده در گودالها مکان مناسبی برای رشد حشرات بخصوص پشهها میباشد، لذا از توری در محل اقامت استفاده گردد و پوشاک آستین بلند و چکمههای ساق بلند بپوشید و توجه داشته باشید حشره ‎کشها را از آب دور کنید زیرا امکان دارد آلودگی خطرناکی را موجب شود.   


   منابع:  

               جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران rcs.ir

www.mashreghnews.ir