شهید علی خورشید فر


«شهید علی خورشیدفر» در سال 1359 به دنیا آمد و در سال 1382 با شور و عشق فراوان به جرگه آتش‌نشانان پیوست و به استخدام سازمان آتش نشانی درآمد.

 زنده‌یاد خورشیدفر دوره‌ها وکلاس‌های ویژه و خاص سازمان (ازجمله کوه نوردی، غواصی،‌راپل و ...) را گذراند و همواره در پی تکمیل و تحصیل علوم و فنون آتش‌نشانی بود. در محل خدمت از جمله آتش‌نشانانی بود که همه او را دوست داشتند و شیفته اخلاق حسنه و شخصیت او بودند. « آتش‌نشان شهید علی خورشیدفر» در همه ماموریت‌ها و انجام عملیات به عنوان اولین نیرو در صحنه حضور می‌یافت و با توانی مضاعف به انجام وظیفه می پرداخت.

ایثارگری و خدمت‌رسانی به همنوع را سرلوحه کار خود داشت و همواره باعشق و علاقه وافر به اهل بیت (ع) همچون فرشتگان نجات در خدمت مردم بود.

«شهید علی خورشیدفر» آتش‌نشان جوان و بانشاطی بود که در خانواده مذهبی و آتش‌نشان رشد کرده بود و از جمله عناصر فعال و پرتوانی بود که پس از استخدام همواره و در همه ماموریت‌های محوله به نحو احسن انجام وظیفه می کرد و از ویژگی های بارز اخلاقی فروانی از جمله گشاده‌رویی،‌ اخلاص،‌ حس مسئولیت و مردم داری برخوردار بود و به معنای کامل کلمه دارای حسن خلق و حسن عمل بود.

نحوه شهادت:

در نیمه های آخرین شب آبان ماه سال 87 با به صدا درآمدن زنگ ایستگاه 8 آتش‌نشانی،‌آتش‌نشانان برای نجات محبوسین تصادفی در مسیر شمال به جنوب بزرگراه یادگار امام اعزام شدند و در ساعت 1 و 43 دقیقه بامداد به محل رسیدند.

آتش‌نشانان پس از رسیدن به محل بلافاصله با نجات راننده خودرو و محصور کردن محل حادثه با نوار احتیاط، با روشن کردن دو دستگاه نورافکن و نصب چراغ‌های احتیاط و علائم هشدار دهنده عملیات ایمن‌سازی را آغاز کردند.

شهید خورشیدفر برای برداشتن وسیله به سوی خودروی نجات می رود، در حالی که آتش‌نشانان با رعایت همه اصول ایمنی مشغول اجرای عملیات ایمن‌سازی بودند یک دستگاه خودروی سنگین دیگر (تریلر) که در همان مسیر در حرکت بود به دلیل سرعت زیاد پس از برخورد با یک دستگاه وانت نیسان و به علت ناتوانی راننده در کنترل تریلی با خودروی آتش‌نشانی که برای امداد و نجات در حاشیه بزرگراه توقف کرده بود، به شدت برخورد می‌کند و آن را چندین متر همراه خود ‌می‌کشد. این برخورد موجب به شهادت رسیدن «آتش‌نشان شهید علی خورشیدفر» که مشغول انجام وظیفه بود می‌شود.

راننده تریلر بدون توجه به بروز این حوادث در کمال بی‌مسئولیتی از صحنه حادثه ‌گریخت...

                       

بوی همزادم سیاوش می‌رسد نسبت آتش به آتش می‌رسد...

«آتش» از تبار خورشید است و «خورشید» نسبتی نزدیک دارد با آتش‌سوارانی که هر روز، زودتر از او بر می‌خیزند و به سوی ایستگاه آتش‌نشانی می‌روند.علی خورشید فر،‌ به اعتبار نامش،‌ باید،‌ تنها درحلقه عاشقانی قرار می‌گرفت که هر روز به دل آتش می‌زنند. گویا این نشانی را از پدرانش به ارث برده‌ بود که «‌فر» خورشیدی داشتند و نامی این چنینی زیبا را در شناسنامه خود به ثبت رسانده بودند. پدرش ‌آتش نشان بود و برادر دیگرش دست در دست پدر این زنجیره را امتداد می‌داد تا نوبت به «علی» رسید. علی خورشید فر،‌ این سلسله پیوسته را به آسمان رساند و دست در دست خورشید به جاودانگی پیوست. جوان بود،‌ اما می‌دانست که چگونه باید زندگی کند و چگونه به ابدیت بپیوندد.

 

                                                                         

                       روحش شاد و یادش گرامی...