در مورد پدیده ال نینو چه می دانیم؟

ال نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که از جمله اثرات آن می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.


چند سال پیش ماهیگیران در سواحل پرو شاهد تغییراتی در جریان آب های این منطقه شدند . اولین ماه سال میلادی بود و تازه جشن های آغاز سال نو را پشت سر گذاشته بودند که ناگهان متوجه جریان آب گرم جنوبی شدند ، جریانی که دمای آب سرد این منطقه را تعدیل می کرد.

آبهای گرم، یکی دو سال در منطقه باقی ماند و باران های فراوان استوایی را باعث شدند ، باران هایی که به گفته بعضی ها ، کویر ها را به باغ تبدیل کردند.

حال دیگر این پدیده هر چند سال یک بار تکرار می شود و چون این پدیده ، یعنی گرم شدن آبهای اقیانوس آرام جنوبی ، اغلب همزمان با میلاد مسیح (ع) ودر ابتدای سال میلادی اتفاق می افتد ، ماهیگیران منطقه آن را "ال نینو " نامیدند.

ال نینو در زبان اسپانیولی به معنی پسر کوچک است و ماهیگیران هنگامی که عکس این پدیده رخ دهد، یعنی آبهای سرد جایگزین می شوند ، نام دیگری را زمزمه می کنند : لانینو یا دختر کوچک . در پدیده لانینو که بعد از ال نینو اتفاق می افتد ، آبها ی اقیانوس آرام جنوبی ، به شدت سرد می شوند .ال نینو و تاثیرات جهانی
ال نینو، هر چند سال یک بار رخ می دهد و مانند یک فصل ، دارای دوره است؛ اما فصلی که به صورت نامنظم ظاهر می شود و در زمان غیر مشخصی در جهان استقرار می یابد به همین دلیل در دوره ظاهر شدن این پدیده ، بعضی تغییرات آب و هوایی و دگرگونی هایی در الگوهای طبیعت به وجود می آید ، آب های قطبی در اقیانوس آرام در بخش آمریکای جنوبی، گرمتر از حد معمول شود و هوای گرمی که از این آب ها برمی خیزد موجب تغییر مسیر بادهای عمده ای می شود که در سطح کره زمین می وزد.
این روند می تواند بادهای موسمی در جنوب و جنوب شرق آسیا را تضعیف کند. فصول بارانی در آفریقای جنوبی احتمالا خشک خواهند شد و همزمان شرق و جنوب آمریکا احتمالا صحنه نزولات جوی فراوان خواهد بود.
کارشناسان با احتمال دو سوم، پیش بینی می کنند که ال نینو تا آخر سال جاری میلادی رخ دهد.


اثرات ال نینو بر روی آب و هوای ایران

گرچه سازمان هواشناسی جهانی اعلام داشته که پدیده ال نینو روی اقلیم ایران تاثیر مستقیم ندارد اما برخی اقلیم شناسان بر این باور هستند که تاثیر ال نینو بر آب و هوای ایران سبب افزایش 10 تا 20 رصدی بارش های جوی در طول پاییز و زمستان امسال خواهد شد

            

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره پیش بینی وقوع پدیده ال نینو در زمستان امسال گفت: تمامی استان های کشور برای مقابله با این پدیده آماده هستند.

مرتضی اکبرپور در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص آمادگی کشور برای مقابله با پدیده ال نینو که نسبت به وقوع آن در زمستان امسال هشدار داده شده است، گفت: با توجه به تجربه سال ۸۶ و پیش بینی وقوع این پدیده در کشورمان، هشدارهای لازم و بخشنامه های آماده باش به تمامی استانداری ها ابلاغ شده است و با رویکرد مقابله در برابر این حادثه با ابلاغ بخشنامه که دارای 22 پیوست است تمهیداتی لحاظ می‌شود تا کانال‌ها و رودخانه‌ها رصد شود تا اگر لایروبی نیاز داشتند این کار صورت پذیرد، همچنین، هر گونه توان پاسخگویی برای مقابله با بروز «ال‌ نینوی» در نظر گرفته خواهد شد.