٭ در هنگام بارش برف و مواقع یخبندان حتی المقدور از سفرهای غیرضروری خودداری کنید.
٭ درصورت امکان کودکان و افراد سالخورده در زمان لغزندگی معابر و کوچه ها از منزل خارج نشوند.
٭ هنگام خروج از منزل لباس گرم و مناسب(ترجیحا چند لایه) بپوشید و از کفش آج دار و مناسب استفاده کنید.
٭ به منظور پیشگیری از آسیب های ناشی از زمین خوردن و تصادف با وسایل نقلیه عبوری از سرسره بازی کودکان در سطح کوچه و خیابان جلوگیری کنید.
٭ از لیز خوردن با تیوپ روی برف ها پرهیز کنید زیرا این کار خطر سقوط و صدمه به ستون فقرات را در پی دارد.

٭ به کودکان بیاموزید هنگام عبور از روی پلکان های برف گرفته ساختمان ها، پل های عابر پیاده و پل روی جوی ها دقت لازم را داشته باشند و درصورت امکان از دستگیره های کناری استفاده کنند.
٭ از کودکان بخواهید حتما از پیاده رو عبور کرده و از تردد در سطح خیابان خودداری کنند و هنگام عبور از عرض خیابان با درنظرگرفتن فاصله از وسیله نقلیه با احتیاط کامل عبور کرده و از دویدن خودداری کنند.
٭ استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد در این روزها به دلیل لغزنده بودن معابر بسیار خطرناک است.
٭ هنگام عبور از معابر مواظب سقوط قندیل های یخی آویزان از ناودان و لبه ساختمان باشید.
٭ سطح یخ زده حوض ها و دریاچه های مصنوعی بسیار خطرناک بوده، از بازی کردن و راه رفتن بر روی آنها خودداری کنید.
٭ برای راه رفتن روی یخ و برف کمی به جلو خم شوید و کف پای خود را صاف کنید بطوری که مرکز ثقل خود را روی پاهایتان تنظیم کنید.
٭ راه رفتن بر روی برف ها امن تر است. فضاهای تاریک و لیز پیاده روها بسیار خطرناک اند، حتی ممکن است جاهایی که خیس به نظر می آیند هم پوشیده از یخ باشند.
٭ بازی کردن در محیط برفی به تنهایی و بدون حضور بزرگتر می تواند برای کودکان خطرناک باشد.
٭ پرتاب گلوله برفی ممکن است منجر به جراحت، کوری و خسارات مادی شود. به کودکان آموزش دهید که گلوله برفی را به سمت صورت افراد پرتاب نکنند و مراقب افراد کم توان باشند.

آموزش بازی های برفی بی خطر  کودکانه
معمولا وقتی عبارت برف بازی را می شنوید، پرتاب گلوله برفی اولین چیزی است که برای شما تداعی می شود. شاید حتی در قسمت چشم یا لپ خود ناخوآگاه سوزشی حس کنید که یادگار خاطرات برف بازی کودکی است. شاید دوست داشته باشید فرند شما نیز این حس را تجربه کند پرتاب گلوله برفی به سمت همدیگر می تواند خطرناک باشد، خصوصا اگر با چشم تماس پیدا کند و نگرانی شما قابل درک است. به همین دلیل می توانید به جای نشانه گیری افراد، هدف دیگری به کودک خود ارائه دهید و با او در این بازی همراه شوید.

بازی اول:
روی یک مقوا دایره های تو در تو هدف گیری (مانند سیبل  تیراندازی با کمان) بکشید و برای هر کدام امتیازی تعیین کنید. و به کمک یک روبان آن را آویزان کنید. امتیاز ها را یادداشت کنید. هر کس بتواند رکورد قبلی خود را در دور دوم و سوم و …بعدی بازی بشکند، برنده است.

بازی دوم:
به کمک یک تکه چوب و یا پای خود یک دایره روی برف ها  بکشید. با فاصله از دایره بایستید و گلوله ها برفی را داخل آن پرتاب کنید. (هر قدر سن کودک کمتر است دایره هدف باید بزرگتر باشد و فاصله او با دایره کمتر باشد). سعی کنید با هم دایره را پر کنید و قسمت های خالی دایره را نشانه گیری کنید. هنگامی که دایره پر شد، همه برنده شده اند.