یکی از موضوعاتی که معمولا خانوادها با آن دست به گریبان هستند آموزش کودکان است و این موضوع زمانی برای والدین سخت می شود که موضوع آموزش ایمنی و نکات راهنمایی و رانندگی باشد .درحالی که این سن بهترین زمان برای یادگیری و آموزش اصول اولیه زندگی است.
کودکان نمی توانند به تنهایی با محیط خارج از خانه ارتباط برقرار کنند ولی می شود با جذب کودک و آموزش به موقع کودک را آماده کرد تا در سنین بالاتر بتواند این نکات را رعایت کند .

 

 

 

معمولا پسران بیش از دختران در معرض حوادث و آسیب ها وحتی مرگ در ترافیک های خیابانی هستند .

تا زمانی که کودک علائم راهنمایی و رانندگی را به خوبی نمی شناسد اجازه بازی کردن با دوچرخه را نباید داشته باشد چرا که اغلب اوقات آنان فکر می کنند زمانی که خودشان راننده را دیده اند لزوما راننده نیز آنان را دیده و در نهایت دید درستی از سرعت و فاصله ندارند .

  

 

یکی دیگر از مشکلات حضور کودکان تنها در خیابان کوتاه بودن قدشان است که دید محدودی رابه آنان میدهد و کودک نمی تواند ماشین ها و اجسام را کامل ببیند.

بیشتر کودکانی که در خیابان ها در اثر تصادف فوت می کنند یا دچار آسیب دیدگی میشوند  به دلیل آسیب سر و گردن بوده است که گاهی دچار آسیب های جبران ناپذیری می شود .

 

 

 

به فرزند خودکه کمتر از 10 سال دارد مسئولیت هایی چون خرید کردن درب منزل همسایه ها رفتن و در کل رفت و آمد در خیابان های پرتردد را ندهید چرا که امکان بروز حادثه را با این کار بیشتر می کنیم .

مکان های ایمن را برای بازی فرزند خود شناسایی کنید و به او گوش زد کنید که در آن محدود بازی کند و در خارج از این محیط حوادث زیادی ممکن است پیش آمد کند .

 

از خود برای فرزندتان الگو بسازید چرا که آنان همان کاری را میکنند که والدینشان انجام میدهند پس بهتر این است که این الگو برداری درجهت آگاهی از این نکات باشد در اولین قدم متناسب با سن کودک محدودیت هایی را برای رفت و آمد او ایجاد کنید وبه همان اندازه اورا با علائم راهنمایی رانندگی آشنا کنید

 

 

معنی و مفهوم خط عابر پیاده را برایش توضیح دهید وروش صحیح رد شدن ازخیابان را به این نحو آموزش دهید .

در قدم بعدی کودک را با چراغ راهنمایی و رانندگی ورنگ های آن آشنا کنید  چرا که این وسیله و رنگهایش برای کودکان جذابیت فراوانی دارد .

 

 

 

آموزش بعدی میتواند آشنایی با پل های عابر پیاده باشد و ضرورت وجودشان در بعضی از خیابان ها باشد .کودکان تشنه آموزش ها هستند اما به شرط جذاب بودن پس این وظیفه ماست که این نکات کوچک اما مهم و ضروری را چطور و در چه زمانی به کودک یاد بدهیم اغلب کودکان قبل از آن که فکر کنند عمل میکنند وبه همین دلیل است که آنگونه که ما توقع داریم رفتار نمی کنند .