دلیل نامگذاری سیزدهم مهر ماه به عنوان روز نیروی انتظامی چیست؟

ایران کشوری باستانی است که در بیش از دو هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشیان اولین بـنیانگذار سیـستم حکومتی گسترده امپراطوری می باشد.
از آنجا که هر حکومتی نیازمند به نظم و امنیت می باشد در نتیجه کشور ما انواع سیستم های ایجاد نظم و امنیـت را در طی تاریخ مورد آزمایش قرار داده است.

اما سیستم نوین ایجاد نظم و امنیت داخلی یعنی سازمان پلیس در ایران به حدود یکصد سال پیش مربوط می باشد.

شاه قاجار ناصرالدین شاه در سفرهای سه گانه خود به اروپا و مشاهده پلیس نوین در آن کشورها و با استخدام یک مستشار بلژیکی به نام کنت دو بینو اولین سیستم پلیسی جدید را در ایران پایه گذاری نمود.
این پلیس در طی یکصد سال گذشته و تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۱۳۵۷ از فراز و نشیب های متفاوت برخوردار بوده است.
پلیس ایران برای مدتهای طولانی از دو قسمت مهم پلیس شهری و ژاندارمری (مرزی و روستایی) تشکیل شده بود، کمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از ارکان مهم حفظ نظم و امنیت داخلی و دفاع از ارزشهای انقلاب در داخل کشور در بعد از پیروزی انقلاب به این مجموعه افزوده شد.

کثرت نیروهای پلیس در بعد از انقلاب و ضرورتهای ادغام این نیروها باعث شد تا در سال ۱۳۷۰ با تصمیم مجلس شورای اسلامی این سه نیرو در یکدیگر ادغام و سیستم پلیس واحد به وجود آید.

ااکنون سرواژه­ی «ناجا» (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) معرف پلیس ایران است.

قبلا 27 تیر ماه به مناسبت سالـروز تصویب قانون ادغام نیروی انتـظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تـیرماه به نام هـفته نیـروی انتـظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه‏ ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار

می ‏گردید.

اما بعد از بررسی‏ ها و جمع ‏بندی نظرات و دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه هر سال انتقال یافت. از جمله عللی که برای این امر ذکر شد تعطیلی مدارس و دانشگاه‏ها و آموزشگاه‏ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می‏ دهند و نیروی انتظامی اصلی‏ ترین برنامه‏ های خود را در ارتـباط با ایـن قشر تهیـه و تدارک می‏ بیـند و با تـعطـیلات تابـستانی امـکان ارتـباط منـاسب و بـرنامه ‏ریـزی مطلوب برای آن ها وجـود نداشت، 

دیگر این که با توجه به درجـه حرارت بالا در فصل تابـستان امکان اجرای برنامه‏ های مختـلف برای همه اقشـار مردم و در همه مناطق، کمتر امکان‏ پذیر بود.


منبع:

aftabir.com

tasnimnews.com