آیا زمان آن نرسیده است که حوادث تلخ کودکان را با همت خود به صفر برسانیم؟!؟!؟

تا به کی باید شاهد افسوس و پشیمانی بعد از وقوع حادثه باشیم؟!؟!؟!؟


استفاده از چرخ گوشت های خانگی غیر استاندارد یعنی همان چرخ گوشت هایی که در خانه ی اکثر ما با قطر گلویی زیاد و ارتفاع کوتاه گلویی وجود دارد، در کنار بی احتیاطی و حواس پرتی افراد باعث به وجود آمدن حادثه چرخ گوشت می باشد.

چرخ گوشت های بزرگ قصابی یا رستوران ها نیز به وفور تیتر حوادث دلخراش را به خود اختصاص داده اند، زمانی که فرد دست خود را درون گلویی چرخ گوشت می برد و در پی آن دست فرد چرخ می شود یا گیر می کند.

در چرخ گوشت های خانگی قطع شدن شامل انگشتان دست می باشد و به ندرت تا مچ دست می رسد، ولی در چرخ گوشت های بزرگ( قصابی ها یا رستوران ها) که گاهی در خانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد قطع انگشتان تا مچ دست پیش می رود.

قربانیان این حادثه طبق آمار اکثرا کودکان 9 ماهه تا 3 ساله می باشند که معمولا کودکانی تیزهوش بوده و بنا به حس تقلید، کنجکاوی و در اثر سهل انگاری خانواده دست خود را داخل چرخ گوشت کرده و دچار آسیب می شوند. در بزرگسالان و بالغین نیز به دلیل بی احتیاطی و حواس پرتی این حادثه ی تلخ اتفاق می افتد.


خوشبختانه آمار این حادثه نسبت به سال های پیش به شدت کاهش یافته اما هنوز برای ما وقوع این حادثه، دردناک و غیر قابل باور است، حتی یک بار در سال!!!

همین دو شب پیش بود که شاهد خبری تازه از وقوع این حادثه تلخ برای پسر بچه ای دو ساله در سایت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بودیم و با جدیت و احترام از همه ی خوانندگان این مطلب می خواهیم فقط کمی تامل کنند برای رسیدن به باور سرنوشت ساز بودن خودمان برای خود و کودکانمان...


بیایید برای پیشگیری از حادثه چرخ گوشت نکات زیر را به خاطر بسپاریم:

در هنگام خرید چرخ گوشتی را با گلویی بلند و باریک انتخاب کنیم.

استفاده از چرخ گوشت هایی که کلید فشاری دارند و کودک به راحتی و هم زمان نمی تواند دکمه را فشار دهد و از دست دیگرش نیز استفاده کند، بسیار مطمئن تر و بی خطر می باشد.

برای ایمنی خودمان است که سیم چرخ گوشت استاندارد را کوتاه در نظر می گیرند تا مجبور شویم روی بلندی و در ارتفاع از چرخ گوشت استفاده کنیم، به یاد داشته باشیم هرگز به سیم چرخ گوشت سیم اضافه نکنیم یا با استفاده از سه راهی به طول سیم آن نیفزاییم که روی زمین از آن استفاده کنیم!

به یاد داشته باشیم چرخ گوشت را باید در آشپزخانه و درسطح بالاتر از زمین و به دور از دسترس کودکان قرار دهیم و هرگز نباید کودکان را بر روی کابینت بنشانیم! 

متاسفانه اکثر اوقات افراد چرخ ‌گوشت را به داخل اتاق و روی سطح زمین می آورند و خود والدین باعث به وجود آمدن حادثه برای کودکان می شوند.

هرگز نباید از دست خود به منظور فشار آوردن بر محتویات داخل گلویی استفاده کنیم، کودکان با دیدن کار ما برای یک لحظه همین کار را تقلید می کنند و دست خود را درون گلویی می برند حتی ممکن است که دست خودمان به داخل گلویی کشیده شود و آسیب جبران ناپذیری برایمان به وجود آید.

هنگام جواب دادن به تلفن یا باز کردن درب خانه یا در مواردی که حادثه دیگری در آن حوالی اتفاق افتاده باشد باید حواسمان باشد کودکان را با چرخ گوشت تنها نگذاریم.

به هنگام ترک محل قرار گیری چرخ گوشت، علاوه بر خاموش کردن آن باید عادت کنیم دو شاخه را نیز از پریز برق خارج کنیم.

خوب است سعی کنیم زمانی که کودکان خواب هستند یا در خانه نیستند از چرخ‌ گوشت استفاده کنیم.


آمادگی و امداد رسانی اولیه هنگام بروز حادثه چرخ گوشت:

اگر در نزدیکی کودک و چرخ گوشت قرار داریم باید خونسردی خود را حفظ کنیم و با سرعت دو شاخه چرخ گوشت را از پریز خارج کنیم.

در جایی که با محل حادثه فاصله بیشتری داریم و به کنتور اصلی برق نزدیک تر می باشیم، به محض شنیدن صدای جیغ کودک باید فیوز یا کلید کنتور را قطع کنیم.

هرگز نباید خودمان داد و فریاد کنیم چرا که باعث ترس و اضطراب بیشتر کودک خواهیم شد، باید کودک را دلداری دهیم و با 125 تماس بگیریم.

پس از تماس با آتش نشانی، اگر در نزدیکی بیمارستان مورد نظر آتش نشانی هستیم باید مصدوم را به بیمارستان منتقل کنیم تا از طرف دیگر آتش نشانی جهت عملیات برش و جدا کردن چرخ گوشت به بیمارستان اعزام شود. اگر وسیله مناسب برای حمل مصدوم را نداریم هنگام تماس با 125 باید به آتش نشانی اطلاع دهیم تا ترتیب اعزام وسیله نقلیه مناسب را برای حمل مصدوم ما بدهد.  

هرگز نباید سعی در خارج کردن دست مصدوم کنیم، تنها جهت حمل راحت تر باید گلویی چرخ گوشت را از بدنه یا موتور آن جدا کنیم.                                                                                                                                                                

به یاد داشته باشیم هرگز از روی ترس یا عجله کودک را به یک باره بغل نکنیم، سعی کنیم کودک را به آرامی طوری در آغوش بگیریم که وزن گلویی روی دست کودک قرار نگیرد.                                                                            

بهترین و مهم ترین کمک ما، آرام نگه داشتن فضای موجود می باشد و باید کار را به نیروهای متخصص آتش نشانی و اورژانس بیمارستان بسپاریم.


لینک آخرین حادثه چرخ گوشت در تهران


امید است که با دقت و آگاهی همه مردم عزیز، دیگر شاهد بروز این حادثه نباشیم.